Ďalšia streľba v USA s tromi mŕtvymi. Biden žiada kontrolu zbraní

Dvaja ľudia zahynuli pri streľbe, ku ktorej došlo vo štvrtok večer miestneho času na parkovisku pred kostolom v meste Ames v americkom štáte Iowa. O život prišiel aj strelec, uviedla agentúra AP. Prezident USA Joe Biden vo štvrtok vyzval Kongres, aby prijal právne predpisy o kontrole zbraní.

03.06.2022 05:44
Joe Biden o kontrole zbraní Foto: ,
Prezident Joe Biden hovorí o najnovšej sérii masových strelieb z Bieleho domu vo Washingtone, štvrtok 2. júna 2022. Žiada o väčšiu kontrolu zbraní.
debata (2)

Podľa miestnych médií farnosť zvykne každý štvrtok organizovať večerné stretnutia pre mládež. Polícia dodala, že k streľbe došlo, kým boli účastníci podujatia vnútri chrámu.

Mesto Ames leží severne od metropoly štátu, mesta Des Moines, je centrom metropolitnej oblasti so 126 195 obyvateľmi a sídlom štátnej univerzity. Nachádzajú sa tu aj výskumné zariadenia ministerstva poľnohospodárstva, ako aj mnohé priemyselné odvetvia súvisiace s poľnohospodár­stvom.

Kostol cirkvi Cornerstone Church, ktorá má desiatky zamestnancov, sa nachádza južne od jazera Wesley. Na webovej stránke cirkvi sa uvádza, že každý štvrtok večer počas školského roka sa v kostole stretáva približne 1300 vysokoškol­ských študentov.

Streľba v Amese nasleduje po niekoľkých masových streľbách v USA: v obchode s potravinami v Buffale v štáte New York, kde bolo 14. mája zabitých desať ľudí; ďalších 21 ľudí – vrátane 19 žiakov – bolo zabitých 24. mája v škole v texaskom meste Uvalde a v stredu boli zabití štyria ľudia v zdravotníckej budove v meste Tulsa v štáte Oklahoma.

Biden: Koľko masakrov sme schopní akceptovať?

Prezident USA Joe Biden vo štvrtok požiadal amerických zákonodarcov, aby prijali opatrenia proti násiliu páchanému strelnými zbraňami, ktoré sužuje Spojené štáty, a vyzval na zákaz útočných zbraní, aké boli použité pri nedávnych masakroch v Texase a štáte New York.

Biden predniesol 17-minútový televízny prejav – svoju ďalšiu výzvu na sprísnenie zákonov o strelných zbraniach – s 56 zapálenými sviečkami rozmiestnenými pozdĺž dlhej chodby za ním, ktoré predstavovali štáty a územia USA trpiace násilím páchaným strelnými zbraňami.

„Koľko ďalších masakrov sme ochotní akceptovať?“ spýtal sa prezident v prejave, ktorý predniesol s hnevom v hlase, ale miestami nemal ďaleko k šepkaniu, ako konštatovala agentúra AFP.

„Nemôžeme opäť sklamať americký ľud,“ apeloval Biden, pričom kritizoval postoj väčšiny republikánskych senátorov, ktorí odmietli podporiť prísnejšie zákony, a odsúdil ho ako „bezohľadný“.

Biden vyzval na celoštátny zákaz predaja poloautomatických útočných pušiek, ako to bolo v rokoch 1994 až 2004.

Podľa agentúry AFP si však Biden uvedomuje, že prijatie takéhoto opatrenia v Kongrese, kde má jeho strana len veľmi tesnú väčšinu, by bolo ťažké, preto apeloval: „Musíme aspoň zvýšiť minimálny vek na získanie takýchto zbraní z 18 na 21 rokov.“

Zasadzuje sa aj za zákaz veľkokapacitných zásobníkov, prísnejšie trestnoprávne a psychologické kontroly potenciálnych kupcov a hlasovanie o zákone, ktorý by zakotvil povinnosť bezpečného skladovania strelných zbraní. Navrhol tiež, aby zodpovednosť za trestné činy spáchané ich výrobkami niesli aj výrobcovia zbraní.

„Za posledné dve desaťročia zomrelo v dôsledku použitia strelných zbraní viac detí v školskom veku ako policajtov v službe a vojakov v aktívnej službe dohromady. Zamyslite sa nad tým,“ žiadal Biden.

Bidenov prejav ocenil senátor Chris Murphy zo štátu Connecticut, kde sa v roku 2012 odohral masaker v základnej škole v meste Newtown, pri ktorom prišlo o život 26 ľudí vrátane 20 detí.

Murphy teraz vedie diskusnú skupinu medzi republikánmi a demokratmi. Jej úlohou je nájsť opatrenia, ktoré by získali súhlas desiatich republikánskych senátorov, čo je vzhľadom na kvalifikovanú väčšinu v Senáte nevyhnutné.

AFP pripomenula, že v krajine, kde viac ako 30 percent dospelých vlastní aspoň jednu zbraň, sú konzervatívci rozhodne proti akýmkoľvek opatreniam, ktoré by porušovali práva „občanov dodržiavajúcich zákony“.

Mitch McConnell, líder republikánov v americkom Senáte, informoval, že senátori sa teraz snažia „zamerať na problém“, ktorým sú podľa neho „duševné choroby a bezpečnosť v školách“, a nie dostupnosť strelných zbraní.

AFP dodala, že demokrati v Snemovni reprezentantov sa napriek tomu chystajú prijať širší, ale do značnej miery symbolický zákon Protecting Our Kids Act, ktorý požaduje zvýšenie veku na nákup poloautomatických pušiek z 18 na 21 rokov a zákaz veľkokapacitných zásobníkov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #zbrane #streľba #kontrola zbraní