Brutálny útok džihádistov na kostol v Nigérii si vyžiadal 100 obetí

Počet obetí po brutálnom útoku na katolícky kostol v meste Owo v Nigérii z nedele stúpol na 100, medzi mŕtvymi je veľa detí a tehotných žien. V pondelok to oznámil politik Oluwole Ogunmolasuyi zo štátu Ondo na juhu krajiny, kde sa mesto nachádza. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

06.06.2022 11:31 , aktualizované: 16:01
debata

Desiatky ľudí boli pri útoku zranené a previezli ich do nemocníc v Owo. Tamojší lekári prostredníctvom sociálnych sietí vyzvali verejnosť na darovanie krvi.

Ťažko ozbrojení páchatelia vtrhli do Kostola svätého Františka počas omše, ktorou veriaci slávili slávnosť Zoslania Ducha svätého (Turíce), a začali bez rozmyslu strieľať do modliacich sa ľudí a odpálili výbušné zariadenia.

Úrady najprv v nedeľu uviedli, že zabitých bolo okolo 50 ľudí.

Guvernér štátu Ondo, Arakunrin Oluwarotimi Akeredolu, navštívil miesto útoku a zranené osoby v nemocnici a nedeľný incident označil za „veľký masaker“, ktorý by sa už nemal opakovať.

Vláda spustila vyšetrovanie prípadu.

Krajina sa nikdy nepoddá zlu

V posledných rokoch podnikajú džihádisti a zločinecké skupiny početné útoky na kostoly na prevažne moslimskom severe Nigérie – tieto gangy uskutočňujú útoky a únosy s cieľom získať výkupné. Prevažne kresťanský juh bol zatiaľ útokov ušetrený. Náboženské konflikty, najmä medzi moslimami a kresťanmi, vypukajú v Nigérii znova a znova.

Pápež František v reakcii na útok vyjadril solidaritu s obeťami a uistil, že sa modlí za všetkých, ktorých sa tragédia týka.

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari vo svojej reakcii vyslovil sústrasť rodinám obetí a nariadil záchranným zložkám, aby poskytli všemožnú pomoc zraneným. Avizoval tiež: „Nech sa deje čokoľvek, táto krajina sa nikdy nepoddá zlu a zlým ľuďom a temnota nikdy nepremôže svetlo. Nigéria napokon zvíťazí.“

debata chyba
Viac na túto tému: #teroristický útok #Nigéria #džihádisti