Američanka v Sýrii cvičila vyše sto džihádistiek IS, pred súdom priznala vinu

Američanka Allison Flukeová-Ekrenová sa priznala k tomu, že v Sýrii cvičila jednotku teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá pozostávala výlučne zo žien. Takisto priznala vinu z plánovania útokov na ciele na území Spojených štátov vrátane univerzity či obchodného domu.

08.06.2022 11:20
Islamský štát, vlajka, zástava, islamisti, Irak, Foto: ,
debata (5)

Obyvateľka Kansasu Flukeová-Ekrenová (42) sa priznala k podpore IS a k tomu, že v sýrskom meste Rakka viedla výcvik vyše 100 žien a dievčat zameraný na páchanie násilných činov. Jej hlavnou úlohou bolo údajne učiť ženy používať zbrane – od útočných pušiek AK-47 a granátov až po samovražedné vesty.

Za vznesené obvinenia hrozí žene až 20 rokov väzenia – verdikt má byť vynesený 25. októbra. K tomu, že viedla výcvik džihádistiek IS, sa priznala v utorok počas pojednávania, ktoré prebehlo pred súdom v štáte Virgínia. Poprela však, že by do radov IS verbovala aj deti, respektíve že by výcvik absolvovali aj nedospelé dievčatá.

Táto bývalá učiteľka vycestovala z USA v roku 2011 a pred príchodom do Sýrie sa podieľala na aktivitách teroristickej skupiny v Líbyi. V minulosti žila aj v Egypte a Turecku.

Jeden zo svedkov vypovedal, že obžalovaná „považovala každý útok, pri ktorom nezahynul veľký počet ľudí, za plytvanie zdrojmi“. Svedkovia poukazovali aj na neobvykle vysokú mieru jej radikalizácie, a to aj na pomery militantných džihádistov.

Zo súdnych dokumentov tiež vyplýva, že ženin druhý manžel bol členom militantnej organizácie napojenej na IS a pôsobiacej v Líbyi, ktorá v roku 2012 podnikla útoky na americké objekty v tamojšom meste Bengází.

Bakr Bagdádí Čítajte viac Islamský štát sa pokúša o nový začiatok
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Islamský štát