Biden na summite Amerík vyzval lídrov, aby doma ukázali, že demokracia funguje

Americký prezident Joe Biden týmito slovami otvoril summit Organizácie amerických štátov (OAŠ), na ktorom sa v americkom meste Los Angeles zišla väčšina lídrov krajín Severnej a Južnej Ameriky. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom informovala v noci na štvrtok.

09.06.2022 08:50
biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden reční na summite Organizácie amerických štátov.
debata (3)

„V čase, keď je demokracia na celom svete napádaná, dovoľte nám sa znovu zjednotiť a obnoviť naše presvedčenie, že demokracia je nielen jedinou určujúcou črtou, no i základnou zložkou budúcnosti Amerík,“ uviedol Biden.

„Na tomto summite máme možnosť spojiť sa okolo odvážnych myšlienok a ambicióznych činov a môžeme našim občanom ukázať neuveriteľnú moc demokracie,“ dodal Biden.

Americký prezident privítal regionálnych lídrov v divadle v Los Angeles – hlavnom meste zábavy – tanečným predstavením, ktoré zostavil Emilio Estefan, čím sa začali dva dni stretnutí zamarených na migráciu, klimatické zmeny a potravinovú neistotu.

Biden zároveň na otvorení summitu tiež priznal, že medzi niektorými krajinami regiónu badať rozdiely. AFP tieto jeho slová dala do súvislosti s neúčasťou mexického prezidenta Manuela Lópeza Obradora, ktorý sa na summite odmietol zúčastniť, pretože naň Biden nepozval lídrov Kuby, Nikaraguy a Venezuely – krajín, ktoré USA vnímajú ako nedemokratické.

„Náš región je veľký a rozmanitý. Nezhodneme sa vždy na všetkom,“ uviedol Biden. Zároveň dodal, že demokratické krajiny dokážu pracovať na nezhodách so vzájomným rešpektom a na základe spoločného dialógu.

Šéf Bieleho domu zároveň na otvorení summitu predstavil plán na podporu ekonomickej spolupráce s krajinami Južnej Ameriky, ktorý je podľa agentúry Reuters zameraný na potlačenie rastúceho vplyvu Číny v tomto regióne. Podľa agentúry AFP tento plán obsahoval „veľa nápadov, no málo záväzkov“.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Joe Biden
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy