Poplach! Malé lietadlo z Litvy naháňali stíhačky až troch štátov NATO

Bez povolenia a bez identifikácie radarom preletelo malé lietadlo z Litvy z Maďarska až do Bulharska. Vyštartovali k nemu stíhačky.

09.06.2022 17:33 , aktualizované: 19:32
debata (50)

K lietadlu z Litvy, ktoré priletelo v stredu nad Maďarsko smerom zo slovenského vzdušného priestoru, museli na ďalšej ceste vzlietnuť bojové lietadlá troch krajín NATO. Stroj totiž po natankovaní v oblasti Debrecína vzlietol smerom do Rumunska bez povolenia, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na agentúru MTI.

Nízko letiace dvojmotorové lietadlo typu Beechcraft vzlietlo z maďarského letiska o 17.30 h bez povolenia a bez zapnutého transpondéra, ktorý umožňuje identifikáciu lietadla na radare. Po vyhlásení poplachu zo strany spoločného leteckého operačného centra NATO k nemu vzlietli bojové lietadlá maďarských vzdušných síl a identifikovali ho po ôsmich minútach.

Pilot však nereagoval na rádiové volanie, ale ani na vizuálne pokyny pilotov stíhačiek a preletel do rumunského vzdušného priestoru. Tam k nemu vzlietli stíhačky F-16 americkej armády.

Podľa rumunského rezortu obrany sa lietadlo nesprávalo nebezpečne a nepriateľsky, ale ani naďalej nereagovalo na žiadne výzvy. Po krátkom prelete nad srbským územím stroj priletel nad Bulharsko, kde ho po návrate amerických stíhačiek na základňu vo Fetesti sprevádzali ďalej rumunské bojové lietadlá F-16. Rumunské ministerstvo dodalo, že bulharské orgány začali pátrať, kde presne lietadlo v Bulharsku pristálo.

Dvojmiestne lietadlo z Litvy, ktoré bez povolenia preletelo ponad pol tuctom európskych krajín, čím spôsobilo nasadenie bojových lietadiel NATO, sa našlo v Bulharsku. Záhadná posádka stroj opustila, uviedlo vo štvrtok ministerstvo obrany v Sofii.

Bulharské vzdušné sily nenasadili okamžite bojové lietadlá, keďže „lietadlo nebolo v žiadnom momente považované za nebezpečné“, povedal novinárom bulharský minister obrany Dragomir Zakov.

Jeho rezort spresnil, že lietadlo zastavilo na doplnenie paliva v dunajskom prístavnom meste Vidin na severozápade Bulharska. Stroj neskôr našli opustený na starom letisku blízko mesta Targovište na severovýchode krajiny.

Minister vnútra Bojko Raškov novinárom uviedol, že motor lietadla bol stále teplý, jeho posádka však zmizla a stále nie je známe, kde sa nachádza.

Raškov spresnil, že išlo o 60-ročný stroj, ktorý vzlietol z Litvy a preletel aj cez Poľsko a Slovensko. Celkovo narušil vzdušný priestor siedmich východoeurópskych krajín, dodáva AFP.

Server romania-insider.com v tejto súvislosti uviedol, že na palube lietadla boli dve osoby.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #stíhačky