Biden: Zelenského sme pred inváziou varovali. Nechcel to počúvať

Americký prezident Joe Biden uviedol, že jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj pred ruskou inváziou na Ukrajinu "nechcel počúvať" varovania Ameriky, informovala agentúra AFP v sobotu.

11.06.2022 08:28 , aktualizované: 16:42
debata (220)

„Viem, že si mnoho ľudí myslelo, že zveličujem,“ povedal v Biden v piatok počas fundraisingovej recepcie v Los Angeles v súvislosti s jeho predchádzajúcimi varovaniami o možnom ruskom útoku na Ukrajinu. „Vedel som však, že máme údaje, ktoré tieto odhady potvrdzovali,“ uviedol ďalej reportérom.

„(Ruský prezident Vladimir Putin) šiel na hranice. Nebolo tu pochýb, a Zelenskyj to nechcel počuť, takisto to nechcelo počuť množstvo ľudí. Rozumiem, prečo to nechceli počuť,“ podotkol prezident USA s tým, že Putin nakoniec na Ukrajinu vtrhol.

Spojené štáty spustili poplach v súvislosti s prípravami Ruska na inváziu na Ukrajinu ešte predtým, než Putin ohlásil svoju „špeciálnu operáciu“ proti susednej krajine 24. februára, pripomína AFP. Tieto varovania USA sa spočiatku stretli s nedôverou a dokonca skrytou kritikou zo strany niektorých európskych spojencov, ktorí sa v tom čase domnievali, že Spojené štáty majú príliš alarmistický postoj.

Ukrajina chce vysvetlenie

Ukrajina nesúhlasí so slovami Bidena ktorý naznačil, že ukrajinský prezident nebral hrozbu prichádzajúcu zo strany Ruska pred začiatkom invázie na Ukrajinu dostatočne vážne. TASR správu prevzala z agentúry DPA a stránky BBC.

Hovorca ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov však toto Bidenovo tvrdenie v sobotu odmietol. Podľa BBC uviedol, že v tom čase Zelenskyj tri- alebo štyrikrát telefonicky hovoril s Bidenom, pričom si vymenili názory a podrobné hodnotenia situácie. „Slová ‚nikto o tom nechcel počuť‘ určite potrebujú vysvetlenie“, povedal Nykyforov.

Pre internetové noviny Liga.net Nykyforov pripomenul, že Zelenskyj opakovane vyzýval zahraničných partnerov na preventívne uvalenie sankcií s cieľom prinútiť Rusko k stiahnutiu svojich jednotiek, ktoré sa už nachádzali v pohraničí s Ukrajinou.

Zelenského poradca Mychajlo Podoľak v reakcii na Bidena povedal, že Ukrajina pochopila, že Rusko plánuje inváziu a pripravuje sa na ňu – otázkou bol rozsah útoku. Podľa neho je „absurdné“ obviňovať teraz Ukrajinu, vzdorujúcu agresorovi viac ako 100 dní, ak kľúčové krajiny nedokázali preventívne zastaviť Rusko. Dodal, že Zelenskyj vnímal varovania, ale rozsah ruskej invázie „šokoval mnohé krajiny vrátane našich partnerov“.

VIDEO: USA majú pre Ukrajinu výkonné raketomety HIMARS.

Video
220 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine