Starosta Svjatohirsku prebehol na stranu proruských separatistov. Mal byť dvojitým agentom

Starosta okupovaného východoukrajinského mesta Svjatohirsk Volodymyr Bandura prebehol na stranu proruských separatistov. Informoval o tom líder separatistickej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin.

13.06.2022 19:26
Vojna na Ukrajine / Vojna na UA / Ostreľovanie / Foto: ,
Zničený dom po ruskom ostreľovaní v meste Bakmut v doneckom regióne 13. júna 2022
debata (21)

Ukrajinská armáda stratila kontrolu nad mestečkom na brehu rieky Severný Donec ako aj priľahlým pravoslávnym kláštorom minulý týždeň. Kyjev vyšetruje starostu pre vlastizradu.

Rovnako ako mnoho obyvateľov mesta čakal Bandura na „oslobodenie“, napísal Pušilin. K príspevku na komunikačnej platforme Telegram pripojil fotografiu z rokovania so starostom.

Ešte v máji pritom Bandura označoval Rusov za okupantov. Podľa vodcu doneckých separatistov bol však v skutočnosti po celý čas dvojitým agentom, ktorý bol s predstaviteľmi DNR v dlhodobom kontakte. Post starostu si preto bude môcť ponechať, jeho úlohou bude podľa Pušilina teraz znova vybudovať v bojoch zničenú infraštruktúru.

Svjatohirsk patrí k najdôležitejším pravoslávnym miestam na Ukrajine. Nachádza sa tu jeden z najvýznamnejších ukrajinských kláštorov, takzvaná Svätohorská lavra. Moskovský patriarcha Kirill, ktorý podporuje ruskú agresiu voči Ukrajine, má už dlho povesť človeka, ktorý chce udržať starobylé náboženské miesta na Ukrajine pod vplyvom ruskej pravoslávnej cirkvi.

Začiatkom júna vo Svjatohirsku vyhorel drevený kostol Všetkých svätých. Ukrajinská aj ruská strana sa vzájomne vinia z jeho zapálenia. „Kláštor sa zachoval, potrebuje opravy, urobíme ho zase ako nový,“ uviedol v tejto súvislosti Pušilin.

Ukrajinskí kriminalisti od minulého týždňa vyšetrujú Banduru pre vlastizradu. Starosta podľa nich zo zapálenia chrámu obvinil ukrajinských vojakov a povedal tiež, že Ukrajina by mala kapitulovať.

vojna na Ukrajine, Mariupol Čítajte viac 110. deň: V továrni sa ukrýva 500 civilistov. Čaká Severodoneck rovnaký osud ako Mariupoľ?
21 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Svjatohirsk
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy