Útok na etnických Amharcov si vyžiadal viac ako 200 mŕtvych

Viac ako 200 ľudí z etnickej skupiny Amharcov prišlo o život pri útoku v etiópskom zväzovom štáte Oromia. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na svedkov. Podľa nich za útokom stojí tamojšia povstalecká skupina, ktorá to popiera.

19.06.2022 21:29
debata

„Napočítal som 230 tiel. Obávam sa, že ide o najkrvavejší útok proti civilistom, aký sme v živote zažili,“ uviedol obyvateľ okresu Gimbi Abdul-Seid Tahir, ktorý útoku ledva unikol.

„Pochovávame ich v masových hroboch a stále zbierame telá. Už dorazili aj jednotky federálnej armády, ale obávame sa, že ak odídu, útoky by mohli pokračovať,“ dodal pre AP.

Podľa ďalšieho svedka Shambela, ktorý pre obavy o svoju bezpečnosť uviedol len svoje krstné meno, sa teraz miestna komunita Amharcov zúfalo snaží premiestniť niekam inam zo strachu „z ďalších kôl masových vrážd.“ Amharci sa v oblasti usadili pred približne 30 rokmi v rámci programu presídľovania.

Obaja svedkovia a regionálna vláda v Oromii útočníkov spájajú s Oromskou oslobodzovacou armádou (OLA). Hovorca OLA tieto obvinenia poprel.

debata chyba
Viac na túto tému: #Etiópia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy