V Alpách rokujú najmocnejší sveta. Rusku siahnu na zlato. Zastropujú aj ropu?

V bavorskom alpskom zámku Elmau sa začalo trojdňové vrcholné rokovanie predstaviteľov skupiny veľkých svetových ekonomík G7, teda Nemecka, USA, Británie, Francúzska, Talianska, Japonska a Kanady.

, 26.06.2022 07:00, aktualizované: 18:51
biden, scholz Foto:
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a americký prezident Joe Biden na pracovnom stretnutí v rámci summitu G7 na zámku Elmau v Bavorských Alpách v nedeľu 26. Júna 2022.
debata (547)

Summit, na ktorom sa zúčastňujú aj zástupcovia Európskej únie, bude podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza signálom jednoty demokratických mocností voči ruskej agresii. Očakáva sa, že krajiny G7 v utorok na záver summitu vyhlási zákaz dovozu ruského zlata.

Len krátko pred začiatkom summitu sa Kyjev v noci na dnešok stal po troch týždňoch opäť terčom ruského raketového útoku, čo americký prezident Joe Biden označil za ďalší príklad ruského barbarstva. Scholz povedal, že úder na ukrajinskú metropolu je ďalším dôkazom toho, že nemecká a západná podpora Kyjevu bola správnym krokom.

kyjev, bombardovanie Čítajte viac 123. deň: Na Kyjev po troch týždňoch opäť dopadli rakety, päť zranených

Scholz po bilaterálnom rokovaní s Bidenom vyhlásil, že Nemecko bude naďalej podporovať Ukrajinu, a to zásadne v zhode s USA. Pokračujúcu podporu Ukrajine jasne prisľúbili aj britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron či predseda Európskej rady Charles Michel.

Štvorica je za zákaz

Británia a USA ešte pred summitom oznámili, že spoločne s Kanadou a Japonskom zakážu dovoz ruského zlata. Sankcia, ktorú podľa Bidena vyhlásia spoločne všetky krajiny G7 a o ktorej bude podľa Michela rokovať aj EÚ, sa nebude týkať zlata, ktoré už Rusko vyviezlo.

zväčšiť Zľava predseda Európskej rady Charles Michel,... Foto: TASR/AP, Martin Meissner
Nemecko Elmau USA G7 Summit EÚ EK vojna uarus Zľava predseda Európskej rady Charles Michel, taliansky premiér Mario Draghi, kanadský premiér Justin Trudeau, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, prezident USA Joe Biden, britský premiér Boris Johnson, japonský Premiér Fumio Kišida a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pózujú pre spoločnú fotografiu na summite G7 a USA na zámku Elmau v Bavorských Alpách v nedeľu 26. Júna 2022.

Export zlata je pre Rusko veľmi významnou položkou v jeho ekonomike – v roku 2021 dosiahol hodnotu 15,5 miliardy dolárov. V súčasnom období, keď sú na Rusko uvalené ťažké sankcie, jeho najbohatší obyvatelia začali urýchlene zamieňať svoje aktíva za zlato, aby sa tak vyhli dosahu finančných reštrikcií.

USA tiež navrhujú zastropovať ceny ruskej ropy, aby Moskva nemohla zarábať na vysokých cenách energií. Európska únia zatiaľ nie je o tomto opatrení plne presvedčená, chce o ňom preto podrobnejšie rokovať. Podľa Michela nie je dohoda ešte počas summitu pravdepodobná.

zásobník, plyn, potrubie Čítajte viac Rusko môže úplne zastaviť plyn. Európa sa musí pripraviť

Nemecký zdroj agentúry Reuters hovoril o „veľmi konštruktívnych“ rozhovoroch týkajúcich sa zastropovania ceny ruskej ropy. „Sme na dobrej ceste k tomu dosiahnuť dohodu,“ uviedol nemenovaný činiteľ. Prejednávaný krok súvisí s nechceným účinkom protiruských sankcií, ktorým je prudký rast cien energií. Ten prináša Rusku vyššie zisky z vývozu, hoci jeho objem klesá, píše Reuters.

600 miliárd ako odpoveď Číne

Skupina investuje v nasledujúcich piatich rokoch do infraštruktúry vo svete 600 miliárd dolárov, oznámil podvečer Biden. Program nazvaný Partnerstvo pre svetovú infraštruktúru je vnímaný ako protiváha čínskemu megaprojektu označovanému ako Nový hodvábny chodník.

„Spojené štáty do roku 2027 mobilizujú do podpory infraštruktúry vo svete 200 miliárd dolárov,“ povedal Biden. „Krajiny G7 potom spoločne vyčlenia do roku 2027 celkom 600 miliárd dolárov,“ povedal. Von der Leyenová poznamenala, že Európa do projektu vloží polovicu sumy.

Tesla - elektrická Hodvábna cesta Čítajte viac Tesla postaví v Číne ‘elektrickú Hodvábnu cestu‘. Bude mať 5 000 km

Investície do infraštruktúry sú podľa Bidena kľúčové, pretože moderné technológie vzdialenosti vo svete zmenšili a svet úzko prepojili. „Budeme podporovať rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny,“ povedal Biden.

Projekt Nové hodvábne chodníky, ako sa oficiálne nazýva Iniciatíva Pásu a cesty, Čína začala v roku 2013. Cieľom je posilniť vzájomný obchod a zvýšiť investície aj vplyv vo väčšine ázijských krajín, ale aj na ďalších kontinentoch. Mnoho európskych krajín a Spojené štáty projekt vnímajú ako nezdravé posilňovanie vplyvu čínskeho totalitného režimu a chcú ho vyvážiť.

Jednota a uvoľnená atmosféra

Scholz po prvom bloku rokovaní, ktorého témou bolo svetové hospodárstvo, povedal, že medzinárodná situácia je síce zložitá, summit však bude signálom rozhodnosti a jednoty krajín G7. Podľa televíznych komentátorov zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by rokovania sprevádzali rozpory či výraznejší nesúlad. Dokazujú to podľa nich opakované uistenia jednoty a tiež uvoľnená atmosféra, ktorá bola viditeľná pri uvítacej ceremónii či spoločnom fotení po prvej časti rokovaní.

V záujme symbolu jednoty demokratického sveta proti ruskej agresii pozval Scholz na summit zástupcov Indonézie, Indie, Juhoafrickej republiky, Argentíny a Senegalu. Tí postupne priletia do dnešného večera.

Vrcholnú schôdzku G7 tradične sprevádza rad protestov. Polícia ale namiesto očakávaných tisícoch protestujúcich hovorí o stovkách. Demonštrácie zostávajú pokojné. Na bezpečnosť v okolí summitu dohliada 7 000 policajtov, v Bavorsku je v pohotovosti okolo 18 000 policajtov.

nato Čítajte viac Demonštrácie proti G7 nelákali, proti NATO protestovali tisíce

Okrem vojny na Ukrajine a Rusku, bude zoskupenie rokovať aj o Číne či klíme a a tiež o konkrétnych spôsoboch, ako predísť hlbšej potravinovej kríze spojenej s blokovaním vývozu ukrajinského tovaru. Cez telemost k účastníkom summitu prehovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

547 debata chyba
Viac na túto tému: #G7 #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy