Eiffelova veža je prežratá hrdzou a potrebuje kompletnú opravu, tvrdí uniknutá správa

Eiffelova veža v Paríži je prežratá hrdzou a potrebuje úplnú opravu, namiesto toho jej však bude pred nadchádzajúcimi olympijskými hrami dopriata len kozmetická úprava v podobe premaľovania za 60 miliónov eur. Vyplýva to z uniknutej správy, do ktorej nahliadol francúzsky časopis Marianne.

05.07.2022 10:35
Eiffelova veža Foto: ,
Eiffelova veža
debata (6)

Veža vysoká 324 metrov, ktorú koncom 19. storočia postavil Gustave Eiffel, je jednou z najnavštevo­vanejších turistických pamiatok na svete a ročne priláka približne šesť miliónov turistov. Napriek tomu však správa zhotovená odborníkmi, ktorú cituje časopis Marianne, naznačuje, že tento monument je v zlom stave a pokrýva ho hrdza.

„Ak by dnes Gustave Eiffel toto miesto navštívil, dostal by srdcový záchvat,“ uviedol pre časopis Marianne nemenovaný manažér Eiffelovej veže.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti oslovila i spoločnosť SETE, ktorá Eiffelovu vežu prevádzkuje. Tá však na dotazy agentúry bezprostredne nereagovala.

Eiffelovu vežu pritom v súčasnosti premaľovávajú v rámci príprav na letné olympijské hry, ktoré bude v roku 2024 Francúzsko hostiť. Ide v poradí už o dvadsiate premaľovanie tejto veže od jej postavenia.

V rámci tejto úpravy v hodnote 60 miliónov eur malo byť pôvodne očistených od starej farby a premaľovaných asi 30 percent veže. Avšak z dôvodu meškania spôsobeného pandémiou koronavírusu a prítomnosti olova v starých vrstvách farby sa odhaduje, že touto úpravou nakoniec prejde len päť percent povrchu veže, píše Marianne.

Spoločnosť SETE sa totiž zdráha uzavrieť Eiffelovu vežu na dlhšiu dobu pre príjmy, o ktoré by prišla, ak by vežu nenavštevovali turisti.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Eiffelova veža
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy