Hongkong: Chorých na COVID-19 budú sledovať elektronické náramky

Hongkong nariadi elektronické sledovacie náramky pre ľudí v domácej karanténe a podľa vzoru Číny zavedie systém elektronických zdravotných kódov. V pondelok o tom informoval hongkonský minister zdravotníctva Lu Čchung-mao.

12.07.2022 12:47
Hong Kong / Domáce zvieratá / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

Náramky sa zavádzajú od piatka a budú povinné pre ľudí s pozitívnym testom. Počas domácej karantény nemôžu opúšťať príbytky; v prípade jej porušenia im hrozí pokuta do 25 000 hongkonských dolárov (približne 3 200 eur) a polročné väzenie.

„Musíme sa uistiť, že domáca izolácia je presnejšia a zároveň humánna,“ uviedol minister.

Hongkong používal dva typy náramkov na sledovanie ľudí v domácej karanténe: plastový náramok s QR kódom a neskôr objemný elektronický sledovač.

čína sanghaj koronavírus testovanie Čítajte viac V Číne objavili nové ohniská. V lockdowne sú opäť desiatky miliónov ľudí

V rámci systému zdravotných kódov, ktorý sleduje pohyb osôb cez mobilné telefóny, bude ľuďom umožnený voľný pohyb, ak budú mať QR kód zelenej farby. Kód sa zmení na žltý, ak boli v blízkom kontakte s infikovanou osobou, a na červený, ak mali pozitívny test.

Ľudia s červeným a so žltým kódom nebudú mať povolený vstup na „vysokorizikové“ miesta, ako sú nemocnice a zariadenia starostlivosti o seniorov. Nebudú si môcť ani skladať z tváre respirátory.

Ochrancovia ľudských práv kritizujú čínsky systém zdravotných kódov ako zásah do súkromia a varovali, že Peking získané údaje zneužíva aj na obmedzovanie slobôd a kontrolu pohybu.

Ľudia pozitívne výsledky testov radšej nenahlásia v obave z narušenia súkromia. Hoci opatrenia môžu mať len „okrajový vplyv“ na zníženie šírenia vírusu v komunite, „znepokojivejší vplyv to môže mať na testovanie a podávanie správ,“ povedal Ben Cowling, profesor epidemiológie na Fakulte verejného zdravia Hongkonskej univerzity.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Hongkong #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy