Po zákaze interrupcií v USA chce lekárka založiť plávajúcu potratovú kliniku v Mexickom zálive

Kalifornská lekárka navrhuje plávajúcu potratovú kliniku v Mexickom zálive ako spôsob, ako zachovať prístup k interrupciám pre ženy žijúce v štátoch na juhu USA, kde boli uzákonené zákazy vykonávania týchto procedúr.

13.07.2022 15:32
Interrupcie Foto: ,
debata

Cieľom je poskytnúť mimo dosahu štátnych zákonov kliniku na palube lode, ktorá by ponúkala umelé ukončenie tehotenstva v prvom trimestri, antikoncepciu a ďalšiu starostlivosť, povedala pôrodníčka-gynekologička Meg Autryová, profesorka z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF).

„V našej krajine došlo k útoku na reprodukčné práva a ja som celoživotným zástancom reprodukčného zdravia a voľby. Musíme vytvárať možnosti a byť kreatívni, aby sme pomohli ľuďom v štátoch s reštriktívnymi opatreniami získať zdravotnú starostlivosť, ktorú si zaslúžia,“ povedala Autryová pre agentúru AP.

Lekárka dodala, že táto myšlienka je zatiaľ len vo fáze získavania financií prostredníctvom neziskovej organizácie PRROWESS (Ochrana reprodukčných práv žien ohrozených nariadeniami štátov).

Návrh prichádza v čase, keď bol prístup k interrupciám v južanských štátoch okamžite obmedzený po tom, čo Najvyšší súd USA zrušil ústavné právo na interrupciu.

Supreme Court Abortion New York Čítajte viac Koniec interrupcií. Je Amerika krajinou pre ženy?

V Alabame, Mississippi, Louisiane a Texase už vstúpili do platnosti zákazy zakazujúce interrupcie. Floridský zákon zakazuje umelé potraty po 15. týždni tehotenstva s výnimkou v prípade, ak je ohrozený život matky alebo aj ak jej hrozí vážne zranenie, či v prípade smrteľného postihnutia plodu.

Podľa Autryovej ich právny tím verí, že pri americkom pobreží je také pásmo federálnych vôd, kde by licencovaní poskytovatelia mohli bezpečne a legálne poskytovať interrupčné zákroky mimo dosahu štátnych zákonov. Pre ženy z južného regiónu by bolo dostať sa na pobrežie a nastúpiť na loď možno jednoduchšie, než cestovať do štátu, kde je interrupcia legálna, domnieva sa lekárka.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #interrupcie #Mexický záliv