Prieskum: Japonsko má najsilnejší pas, v rebríčku uspelo aj Slovensko

Trojica východoázijských krajín - Japonsko, Singapur a Južná Kórea - ponúka držiteľom svojich pasov najväčšiu slobodu pri cestovaní po svete.

21.07.2022 07:05
pas, cestovný doklas Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Rebríček „sily pasov“ vo svojej štvrťročnej správe zverejnila londýnska poradenská spoločnosť Henley & Partners pre globálne občianstvo a pobyt. Ukazuje, s pasom ktorej krajiny možno bez vízovej povinnosti cestovať do najväčšieho počtu krajín.

Japonský pas umožňuje bezvízový prístup do rekordných 193 krajín celého sveta, singapurský a juhokórejský pas do 192 krajín. Pre opatrnejšiu reakciu Ázie na ochorenie Covid-19 však občania trojice ázijských krajín využívajú túto možnosť menej často než ľudia v Európe alebo Amerike, píše CNN.

Medzinárodný dopyt po leteckej doprave v ázijsko-tichomorskom regióne podľa najnovších údajov Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) dosahuje stále len necelú pätinu úrovne spred pandémie.

Ázijskú trojku na vrchole rebríčka nasledujú európske štáty. Nemecko a Španielsko majú rovnaký (190) počet bezvízových destinácií, za nimi nasledujú Fínsko, Taliansko a Luxembursko (189). Na piatom mieste sú Rakúsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko (188).

Slovenský pas umožňuje cestovať bez víz do 182 krajín, čo zaraďuje SR na 10. priečku rebríčka spolu s Litvou a Poľskom. O niekoľko priečok vyššie je český pas (185 bezvízových destinácií) a maďarský (183).

Na spodku rebríčka sú cestovatelia s afganským pasom (27 bezvízových krajín), Iračania (29) a Sýrčania (30).

V dôsledku invázie na Ukrajinu sa zhoršila situácia aj pre držiteľov ruských pasov. Hoci sa oficiálne môžu dostať bez víz do 119 krajín, cestovanie do sveta im komplikujú sankcie a obmedzené možnosti leteckého spojenia.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pas #sila pasu