Nemecko bude financovať nákup dronov na prevenciu úhynu srnčiat počas žatvy

Nemecká spolková vláda vyčlenila tri milióny eur na nákup dronov, ktorých používanie pomôže zabrániť úhynu srnčiat počas žatvy v dôsledku používania veľkých poľnohospodárskych strojov.

26.07.2022 15:06
Kombajn / Žatva / Poľnohospodárstvo / Foto: ,
Žatva v pohorí Harz na poli neďaleko nemeckého mesta Wernigerode 25. júla 2022
debata (3)

Nemecké ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo toto rozhodnutie v pondelok v Berlíne s tým, že používanie dronov s termovíziou pomôže lokalizovať srnčatá skrývajúce sa v poliach a zachrániť ich pred zranením alebo usmrtením žacími strojmi.

Poľnohospodárske podniky v Nemecku majú teraz do 1. septembra čas, aby požiadali o financovanie nákupu dvoch dronov za cenu do 4-tisíc0 eur za kus. Tieto drony musia byť schopné lietať najmenej 20 minút a mať funkciu termovíznej kamery.

Spolková vláda ponúkla podobný program už aj vlani. Srnčatá sa – často aj so svojimi matkami – ukrývajú v hustej vegetácii na poľnohospodárskej pôde, aby sa takto chránili pred predátormi. Keď však vycítia nebezpečenstvo, zostanú nehybne ležať na zemi. Podľa odhadov sú takto pri žatve každoročne zranené alebo usmrtené tisíce kusov srnčej zveri.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #žatva #dron #Srnka