Hasenie požiarov v Slovinsku komplikovala nevybuchnutá munícia z prvej svetovej vojny

Hasenie požiarov, ktoré v posledných dvoch týždňoch zúrili na západe Slovinska, komplikovala nevybuchnutá munícia z prvej svetovej vojny. Hasiči a záchranári v oblasti Kras zaevidovali vyše 500 výbuchov, ale oblasť je nebezpečná aj po uhasení plameňov.

29.07.2022 12:35
Slovinsko / Kras / Lesný požiar / Foto: ,
Vrtuľník pomáha pri hasení požiaru v skalnatej zalesnenej oblasti Kras na západe Slovinska v piatok 22. júla 2022
debata

Pyrotechnici odhadujú, že pôda na frontovej línii z prvej svetovej vojny na rieke Soča stále ukrýva v priemere asi 70 kilogramov nevybuchnutej munície na štvorcový meter.

Lesný požiar sa rozšíril na ploche 3 500 hektárov na miestach ťažkých bojov zo začiatku minulého storočia. „Našťastie k výbuchom došlo tam, kde sme predpovedali, v zónach, ktoré sme zmapovali,“ povedal pre agentúru STA Darko Zonjič, veliteľ odmínovacej ženijnej jednotky. „Najdôležitejšie bolo, že hasiči dodržiavali naše bezpečnostné pokyny, inak mohlo dôjsť ku katastrofe,“ dodal.

Munícia najväčšieho kalibru býva hlbšie pod povrchom a vybuchuje, až keď sa okolitá pôda rozhorúči na asi 300 stupňov Celzia. Pyrotechnici doteraz našli viac ako 250 kusov munície s celkovou hmotnosťou 1,4 tony. „Ale zďaleka nekončíme. Stále existujú horúce miesta, kde môže dôjsť k výbuchom. Prechádzanie cez miesta požiaru je stále nebezpečné,“ povedal Zonjič.

Väčšinu nájdenej munície tvorili talianske a rakúske 75-milimetrové delostrelecké granáty a rakúske 100-milimetrové granáty. Pyrotechnici predpokladajú, že 150-milimetrové granáty by mali nájsť pod kopcom Veliki Vrh, kam sa ešte nedostali.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovinsko #lesné požiare #nevybuchnutá munícia