Pokračuje tak vládne ťaženie proti opozičným aktivistom, kritickým médiám a nezávislým reportérom, poznamenala agentúra AP, ktorá zároveň upozornila, že výška trestu je o rok dlhšia, než žiadala prokuratúra.
Slaunikavová strávila posledných desať mesiacov vo väzbe, bezpečnostné zložky ju zadržali vlani v októbri na letisku v Minsku po návrate z dovolenky. Pôvodne išla do väzenia na 15 dní za zverejnenie príspevku, ktorý mal podľa úradov „extrémistický obsah“. Väčšina súčasného procesu s ňou sa podľa agentúry Reuters odohrala za zatvorenými dverami.
Slaunikavovová je podľa AP treťou novinárkou Belsatu, ktorú v Bielorusku uväznili. Minulý mesiac poslal súd na osem rokov za mreže Kacjarynu Bachvalavovú, známu aj pod priezviskom Andrejevová. Ženu, ktorá už si predtým odpykávala dvojročný trest za nakrúcanie protestov proti autoritárskemu režimu bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka, uznal vinnú z velezrady. Jej kolegyňu Darju Čulcovovú súd uväznil na dva roky za organizáciu protestov. Obe novinárky vinu odmietli.
V reakcii na verdikt bieloruského súdu si vo štvrtok poľské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo bieloruského charge d'affaires, oznámil hovorca rezortu diplomacie Lukasz Jasina, informuje agentúra Reuters. Poľský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutie súdu nazval „absolútnym škandálom, porušením všetkých civilizačných noriem, ľudských práv aj novinárskych princípov“. „Tento neprijateľný verdikt bude čeliť okamžitej, rozhodnej reakcii Poľska na medzinárodnej úrovni,“ napísal Morawiecki v stredu na Facebooku.
Varšava: Neprijateľné
Televízny kanál Belsat vysiela v bieloruštine, financuje ho poľská vláda. Od zahájenia vysielania v roku 2007 sa stal zdrojom správ pre státisíce Bielorusov, na serveri YouTube ho v súčasnej dobe odoberá 474 000 ľudí. Bieloruské úrady ho označujú za extrémistický, poznamenala AP. Varšava dnešný verdikt označila za neprijateľný.
Čítajte viac Lukašenko: Áno, Bielorusko je autoritársky štát, politických väzňov však nemámeBieloruskom predvlani otriasli nebývalé veľké demonštrácie, ktoré vypukli po tom, čo Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov už šiestykrát zvíťazil v prezidentských voľbách. Opozícia a niektoré západné krajiny tvrdia, že výsledky boli sfalšované a že v skutočnosti vyhrala opozičná kandidátka Svjatlana Cichanovská. Bezpečnostné zložky protesty brutálne potlačili, desaťtisíce ľudí zatkli a tisíce ich zbili.
Najväčšie nezávislé médiá v krajine boli uzavreté a väčšina nezávislých novinárov krajinu opustila. Za mrežami je v súčasnej dobe 29 žurnalistov, ktorí čakajú na súd alebo si odpykávajú dlhé tresty, upozornila AP. Bieloruská ľudskoprávna organizácia Vjasna odhaduje, že v krajine je okolo 1 300 politických väzňov.
Čítajte viac Lukašenko hrozí pohlavárom: Pri nepokojoch nebudem behať so samopalom ja, ale vy