Pápež František výrazne posilňuje dohľad Vatikánu nad organizáciou Opus Dei

Vplyv katolíckej organizácie Opus Dei v cirkvi upadá. Pápež František novými pravidlami, ktoré nadobúdajú platnosť vo štvrtok, posilňuje dohľad nad touto organizáciou, ktorá je prítomná v 60 krajinách sveta, napísal denník El País. Opus Dei je často považovaná za jednu z najvplyvnejších katolíckych skupín, jej predstavitelia však boli často kritizovaní zo sektárstva.

04.08.2022 13:39
Vatikán / pápež František / požehnanie /... Foto:
Pápež František v bazilike svätého Petra vo Vatikáne
debata

Novými pravidlami obsiahnutými v dokumente Ad charisma tuendum (Na ochranu charizmy) pápež František vykonal niekoľko zásadných zmien vo fungovaní Opus Dei.

Organizácia sa bude vo Vatikáne novo zodpovedať Dikastériu pre klérus namiesto doterajšieho Dikastéria pre biskupov. Tomuto vatikánskemu úradu bude novo organizácia predkladať každý rok správu o svojom fungovaní. Doteraz tak musela robiť raz za päť rokov. Vatikán bude mať navyše posledné slovo vo všetkých zmenách vo vnútornom usporiadaní organizácie.

Podľa španielskeho denníka El País nové pravidlá znamenajú pre vplyvnú organizáciu degradáciu postavenia jej lídra ako aj jej nezávislosti voči Vatikánu.

Pápež František totiž rozhodol, že vedúceho Opus Dei nebude už ďalej možné menovať za biskupa, ako to bolo doteraz zvykom. Podľa pápeža by fungovanie katolíckej organizácie malo byť viac založené na charizme a osobných vlohách ako na hierarchii.

Opus Dei má vo svete viac ako 90-tisíc členov a patrí k najvplyvnejším katolíckym organizáciám. Jej význam vzrástol predovšetkým v období diktatúry Francisca Franca v Španielsku, keď jej členovia boli vymenovaní aj do španielskej vlády.

Organizácia vlastní vo svete významné a rozsiahle majetky a prispieva na chod mnohých školských organizácií. Predstavitelia Opus Dei boli bývalými členmi obviňovaní z manipulácie, používania sektárskych praktík a šírenia silne konzervatívnych názorov. Ako skupinu bažiacu po moci vykreslil Opus Dei vo svojich románoch spisovateľ Dan Brown.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vatikán #pápež František #Opus Dei
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy