Agenti FBI hľadali u Trumpa dokumenty o jadrových zbraniach, píše Washington Post

Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) pri pondelkovej razii v sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa hľadali dokumenty týkajúce sa jadrových zbraní, napísal denník The Washington Post. Nie je podľa neho jasné, či boli takéto dokumenty vo floridskom rezorte Mar-a-Lago nájdené.

12.08.2022 06:45
debata (13)

Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok požiadalo súd, aby zverejnil príkaz, ktorý FBI prehliadku rezortu povolil. Trump raziu vykreslil ako politickú odplatu. Spolu s povolením by súd mal odtajniť aj výčet vecí zhabaných pri operácii, uviedol minister spravodlivosti Merrick Garland. Na tlačovej konferencii uviedol, že prehliadku osobne schválil.

"Ministerstvo takéto rozhodnutie neprijíma nerozvážne. Keď je to možné, je štandardnou praxou hľadať menej obťažujúce nástroje, "uviedol.

Razia bola súčasťou vyšetrovania, či Trump pri svojom odchode z funkcie v januári 2021 neoprávnene neodviezol z Bieleho domu záznamy, z ktorých niektoré sú podľa ministerstva spravodlivosti taj­né.

Zdroj oboznámený so záležitosťou uviedol, že FBI pri prehliadke získala z Trumpovho majetku asi 10 škatúľ. Trump v čase prehliadky nebol na Floride.

Domová prehliadka u bývalého prezidenta nemá v moderných amerických dejinách obdoby. Trump, zákonodarcovia jeho Republikánskej strany a ich spojenci v médiách ministerstvo spravodlivosti a FBI bez dôkazov obviňujú z politicky motivovaného postupu a dokonca šíria divoké špekulácie o tom, že agenti mohli podstrčiť falošné dôkazy proti exprezidentovi. Proti tomuto sa Garland vo štvrtok na tlačovej konferencii ohradil.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #FBI #razia #Donald Trump