Ankara hovorí v súvislosti s cestou šéfa OSN do Ľvova o konci vojny

Na schôdzke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a tureckým prezidentom Recepom Tayyiopm Erdoganom sa bude podľa Ankary diskutovať aj o diplomatických spôsoboch ukončenia vojny na Ukrajine.

17.08.2022 14:56
António Guterres Foto:
Generálny tajomník OSN António Guterres
debata (51)

Témou stretnutia, ktoré sa uskutoční vo štvrtok v Ľvove, bude aj „ukončenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom diplomatickými cestami“, oznámil v utorok Erdoganov úrad.

OSN je v súvislosti s možnými rokovaniami so Zelenským o ukončení bojov oveľa zdržanlivejšia. „Existuje niekoľko otázok, ktoré sa budú riešiť: Konflikt vo všeobecnosti, potreba politického riešenia tohto konfliktu,“ odpovedal v New Yorku hovorca OSN Stéphane Dujarric na otázku, či prebiehajú aj diskusie o rokovaniach o trvalom prímerí.

Plánované rozhovory so Zelenským budú podľa neho tiež zamerané na situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorá sa v auguste opakovane stala terčom ostreľovania.

Guterresovi a Erdoganovi sa v júli podarilo sprostredkovať rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré sa dohodli na vývoze ukrajinského obilia z prístavov v Čiernom mori. Zdroje v OSN vtedy podľa agentúre DPA uviedli, že na tento úspech by sa malo nadviazať.

Rokovania o všeobecnom prímerí sú však podľa nich možné len vtedy, ak žiadna z bojujúcich strán nedokáže zaznamenať výrazné územné zisky a vzdá sa cieľa konečného víťazstva. Guterres opakovane zdôrazňuje, že podporuje tzv. tichú diplomaciu, ktorá hľadá východiská z konfliktu za zatvorenými dverami.

Cherson / Vojna na UA / Ruský vojak / Ruský okupant / Čítajte viac Ukrajinský vrchný generál Zalužnyj: Rusi postupujú po celej frontovej línii
51 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #António Guterres #vojna na Ukrajine