Rusko má verbovať do armády aj väzňov, má im za to zastaviť trestné konania

Rusko verbuje do radov svojej armády aj väzňov a podozrivých, ktorým na výmenu sľubuje zastavenie trestného konania. Uviedla to agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia ľudskoprávnych aktivistov.

18.08.2022 11:40
Ruský vojak / Vojna na UA / Foto:
Ruský vojak stráži oblasť v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, máj 2022
debata (29)

O tejto praktike ruskej armády informovala ruská aktivistka Oľga Romanovová, ktorá žije v Berlíne a špecializuje sa najmä na práva odsúdených. Vo svojom príspevku na Facebooku uverejnila niekoľko príkladov z ústavov na výkon väzby v okolí Moskvy.

Moskva sa v súvislosti s armádou z veľkej časti spolieha práve na dobrovoľníkov, keďže všeobecná branná povinnosť na doplnenie radov jednotiek bojujúcich na Ukrajine ešte nebola zavedená.

Množstvo pouličných inzerátov o tom, že ruská armáda hľadá posily, by totiž mohlo naznačovať, že Rusko má na fronte nedostatok vojakov. Vlastné prápory začali vytvárať aj jednotlivé ruské mestá a regióny.

V ruskom justičnom systéme sa súdne konanie spravidla končí usvedčením obžalovaného. Väzni a podozriví preto majú len dve možnosti – ísť za mreže alebo ísť bojovať do vojny.

Verbovanie väzňov do armády potvrdil aj Vladimir Osečkin, ktorý založil portál Gulagu.net na boj proti násiliu v ruských väzniciach a aktuálne žije v exile vo Francúzsku. Podobné praktiky sa podľa neho používajú aj vo väzenských ústavoch v Petrohrade, Riazani, Tveri a Briansku.

Rusko má väzňom sľubovať mesačný plat 100-tisíc rubľov (približne 1 630 eur), ďalšie bonusy, finančné príspevky pre ich príbuzných v prípade ich úmrtia, a amnestiu.

Ruský vojak / Rusák / Ruský okupant / Čítajte viac CNN: Ruskí väzni sa s vidinou slobody nechávajú verbovať do bojov na Ukrajine
29 debata chyba
Viac na túto tému: #väzni #Rusko #armáda #vojna na Ukrajine