O tejto praktike ruskej armády informovala ruská aktivistka Oľga Romanovová, ktorá žije v Berlíne a špecializuje sa najmä na práva odsúdených. Vo svojom príspevku na Facebooku uverejnila niekoľko príkladov z ústavov na výkon väzby v okolí Moskvy.
Moskva sa v súvislosti s armádou z veľkej časti spolieha práve na dobrovoľníkov, keďže všeobecná branná povinnosť na doplnenie radov jednotiek bojujúcich na Ukrajine ešte nebola zavedená.
Množstvo pouličných inzerátov o tom, že ruská armáda hľadá posily, by totiž mohlo naznačovať, že Rusko má na fronte nedostatok vojakov. Vlastné prápory začali vytvárať aj jednotlivé ruské mestá a regióny.
V ruskom justičnom systéme sa súdne konanie spravidla končí usvedčením obžalovaného. Väzni a podozriví preto majú len dve možnosti – ísť za mreže alebo ísť bojovať do vojny.
Verbovanie väzňov do armády potvrdil aj Vladimir Osečkin, ktorý založil portál Gulagu.net na boj proti násiliu v ruských väzniciach a aktuálne žije v exile vo Francúzsku. Podobné praktiky sa podľa neho používajú aj vo väzenských ústavoch v Petrohrade, Riazani, Tveri a Briansku.
Rusko má väzňom sľubovať mesačný plat 100-tisíc rubľov (približne 1 630 eur), ďalšie bonusy, finančné príspevky pre ich príbuzných v prípade ich úmrtia, a amnestiu.
Čítajte viac CNN: Ruskí väzni sa s vidinou slobody nechávajú verbovať do bojov na Ukrajine