EÚ uvažuje o výcviku ukrajinských vojakov. Podľa Borrella by to bola veľká misia

Európska únia bude rokovať o začatí rozsiahlej výcvikovej operácie pre ukrajinských vojakov, ktorá by sa uskutočnila v štátoch susediacich s Ukrajinou. Oznámil to v pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borrell. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

22.08.2022 18:45
Josep Borrell Foto: ,
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell
debata (49)

O tomto návrhu budú podľa Borrella diskutovať na budúci týždeň na stretnutí v Prahe ministri zahraničných vecí EÚ. „Dúfam, že to bude schválené… Samozrejme, že by to bola veľká misia,“ uviedol Borrell na tlačovej konferencii v španielskom meste Santanderi.

Ukrajine sa v súčasnosti vďaka dodávkam vojenského materiálu zo západných krajín a informáciám tajných služieb USA darí spomaľovať postup ruských vojsk v Donbase a pozdĺž pobrežia Čierneho mora.

„Zdá sa byť rozumné, že vojna, ktorá stále trvá a vyzerá to tak, že bude trvať aj naďalej, si vyžaduje úsilie nielen z hľadiska dodávok materiálu,“ uviedol Borrell. „O tomto diskutujú členské štáty (EÚ) a bude sa o tom diskutovať na politickej úrovni aj na budúci týždeň,“ dodal.

Na podrobnostiach spomínanej výcvikovej operácie sa podľa Borrella musia zhodnúť všetky krajiny EÚ. Niekoľko štátov už ukrajinským vojakom poskytuje vojenský výcvik na základe bilaterálnych dohôd. Británia napríklad plánuje na svojej území vycvičiť až 10 000 ukrajinských vojakov v narábaní so zbraňami, poskytovaní prvej pomoci na bojisku a taktikách hliadkovania.

Šéf európskej diplomacie upozornil, že EÚ pravidelne organizuje takéto operácie s armádami, s ktorými spolupracuje. „Robili sme to donedávna v Mali, začali sme s tým teraz v Mozambiku. Urobili sme to v Nigeri a v Čade a v mnohých iných krajinách,“ konštatoval Borrell.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #vojaci #vojna na Ukrajine #Josep Borrell
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy