Na Kube zomrel taliansky turista nakazený opičími kiahňami

Úmrtie nakazeného turistu opičími kiahňami oznámilo v pondelok kubánske ministerstvo zdravotníctva, pričom bol v krajine prvou známou osobou infikovanou týmto vírusom. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá o tom informovala v utorok.

23.08.2022 10:56
debata

Talian, ktorý mal 50 rokov, pricestoval na Kubu 18. augusta a hospitalizovaný bol o tri dni neskôr. „Stav tohto pacienta sa rapídne zhoršil na kritický a od 18. augusta nebol stabilizovaný. Zomrel poobede 21. augusta,“ uviedol kubánsky rezort zdravotníctva vo vyhlásení.

„Pitva, ktorú vykonal Inštitút forenznej medicíny, ukázala, že príčinou smrti bola sepsa spôsobená bronchopneumóniou, ktorú vyvolala bližšie nešpecifikovaná baktéria, a poškodenie niekoľkých orgánov,“ dodalo ministerstvo. Zároveň vylúčilo, že by zosnulý trpel inými infekčnými ochoreniami.

Taliansky turista bol pred hospitalizáciou ubytovaný v prenajatom dome a navštívil niekoľko miest v západnej provincii krajiny. V stredu pocítil „bežné príznaky“ malátnosti a vo štvrtok zašiel k lekárovi, pretože príznaky pretrvávali. Do nemocnice bol prevezený kvôli zástave srdca, z ktorej sa neskôr zotavil.

U nikoho z blízkych kontaktov muža sa zatiaľ neprejavili príznaky ochorenia a nachádzajú sa v izolácii, uviedlo ministerstvo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba #opičie kiahne