Prvýkrát vôbec. Muž sa súbežne nakazil covidom, opičími kiahňami i HIV

Lekári na Sicílii odhalili u jedného pacienta, ktorý sa vrátil z dovolenky v Španielsku, nákazu koronavírusom, vírusom opičích kiahní a HIV. Skupina lekárov to uviedla v odbornom časopise The Journal of Infection.

25.08.2022 07:16 , aktualizované: 10:20
debata (49)

Podľa nich ide o prvý popísaný prípad súbežnej nákazy týmito tromi vírusmi na svete. Nemocnica muža po týždni pustila do domáceho liečenia, uviedol denník Corriere della Sera.

Tridsaťšesťročný Talian sa obrátil na pohotovosť v Katánii po tom, čo sa mu na tele objavila vyrážka. Mal tiež teplotu, trpel malátnosťou a bolesťami hlavy a krku. Lekári mu urobili test na COVID-19 a opičie kiahne a obidva testy boli pozitívni. Popritom navyše zistili, že sa nakazil tiež vírusom, ktorý spôsobuje AIDS.

Lekári sa domnievajú, že sa muž mohol nakaziť súčasne aspoň koronavirom a vírusom opičích kiahní. Na konci júna totiž strávil niekoľko dní v Španielsku, kde mal nechránenú súlož s viacerými mužmi.

Pozitívny aj po 20 dňoch

„Tento prípad ukazuje, ako sa môžu príznaky opičích kiahní a koronavírusu prekrývať a potvrdzuje, že v prípade koinfekcie sú anamnéza a sexuálne návyky kľúčové na stanovenie správnej diagnózy,“ napísali výskumníci z Catanskej univerzity. Dodali, že muž bol na opičie kiahne pozitívny aj 20 dní po prvom teste. Naznačuje to, že v takomto špecifickom prípade môže infekčnosť pretrvávať aj po ustúpení príznakov ochorenia.

Španielsko je pritom jednou z krajín, ktorá zaznamenala od mája, keď sa opičie kiahne začali šíriť aj mimo Afriky, najväčší počet prípadov nákazy touto chorobou. HIV sa muž podľa lekárov nakazil tiež relatívne nedávno, pretože si nechal pred rokom urobiť test, ktorý bol negatívny.

Keďže ide o prvý opísaný prípad súbežnej nákazy týmito tromi infekciami, podľa autorov odborného článku nie je možné určiť, či táto kombinácia zhoršuje priebeh uvedených chorôb.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #HIV #koronavírus #opičie kiahne