Moskovský súd „zabil“ denník Novaja gazeta i časopis No

Nezávislý ruský denník Novaja gazeta (NG) vyhlásil, že rozhodnutie moskovského súdu odobrať mu licenciu, sa rovná "zabitiu" týchto novín, informuje agentúra AFP.

05.09.2022 14:57 , aktualizované: 06.09.2022 12:46
Novaja gazeta Foto:
debata (51)

„Noviny (Novaja gazeta) boli dnes zabité. Ich zamestnancom ukradli 30 rokov života. Čitateľov pripravili o právo získavať informácie,“ uviedol denník vo vyhlásení.

NG predtým v príspevku na sociálnej sieti oznámila, že „súd moskovského Basmanského obvodu zrušil osvedčenie o registrácii tlačenej verzie denníka Novaja gazeta“.

Tento ruský investigatívny denník v marci pozastavil svoju činnosť po tom, ako ruské úrady vyhlásili, že médiá, ktoré nazvú ruskú „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine vojnou, dostanú pokutu alebo ich zatvoria.

Končí aj časopis. Po dvoch mesiacoch

Deň po zablokovaní Novaja gazety, prišiel o registráciu aj jeho sesterský časopis No (Ale), ktorý začal vychádzať iba pred dvoma mesiacmi. Súd podľa agentúry Reuters vyhovel žiadosti cenzúrneho úradu Roskomnadzor a rozhodol, že licencia časopisu je neplatná. Dôvodom je podľa neho to, že vydavatelia ho začali tlačiť až teraz, aj keď povolenie na vydávanie získali už v roku 2009.

„Prečo sa Roskomnadzor obrátil na súd až teraz, keď začal časopis vychádzať? Je úplne jasné, že súd sa tou vecou nezaoberal preto, že magazín tak dlho nevychádzal, ale preto, že vychádzať začal,“ komentoval rozsudok právny zástupca denníka Novaja gazeta Jaroslav Kožeurov.

Od júla vyšli v papierovom vydaní tri čísla časopisu No, jeho internetové stránky Roskomnadzor zablokoval už týždeň po tom, čo médium začalo fungovať, napísal Reuters.

Ruské úrady v júli zablokovali aj prístup k webovej stránke nového projektu, ktorý tvoria novinári Novej gazety. K zablokovaniu webu s názvom Novaja rasskaz-gazeta došlo na žiadosť ruskej generálnej prokuratúry, a to pre údajnú diskreditáciu ruskej armády.

Šéfredaktor NG Dmitrij Muratov dostal vlani Nobelovu cenu za mier za obranu slobody prejavu v Rusku. Muratov je kritikom ruskej invázie na Ukrajinu. Po vynesení verdiktu, ktorý nazval „politickým“, vyhlásil, že noviny sa proti nemu odvolajú.

Od roku 2000 boli v spojitosti so svojou prácou zabití šiesti novinári a prispievatelia novín Novaja Gazeta, vrátane investigatívnej reportérky Anny Politkovskej.

Hovorkyňa Úradu Vysokého komisára OSN pre ľudská práva Ravina Šamdasáníová uviedla, že verdikt súdu je „ďalším úderom pre nezávislosť ruských médií“. Tie od vypuknutia vojny na Ukrajine čelia bezprecedentné­mu tlaku.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Novaja Gazeta