Mikulec a Rakušan chcú posilniť hliadky pri hraniciach, dôvodom je rast migrácie

Policajné hliadky na slovenskej i českej strane hraníc sa majú posilniť. Cieľom je zabezpečiť kontrolu nad zvýšeným počtom prichádzajúcich migrantov a zároveň sa vyhnúť zavedeniu hraničných kontrol.

08.09.2022 11:23
Hranice / Kontroly / Foto:
Hraničný prechod s Maďarskom Čunovo - Rajka
debata (2)

Minister vnútra SR Roman Mikulec a Českej republiky Vít Rakušan o tom informovali po stredajšom bilaterálnom rokovaní v Brne. Spoločné kroky majú koordinovať aj s Maďarskom a Rakúskom. Ministri sa podľa Rakušana zhodli na tom, že v súvislosti s nárastom migrantov v Európe neexistuje žiadne jednoduché ani národné riešenie.

„Chceme spolupracovať s Maďarskom i Rakúskom a chceme hľadať riešenie, ktoré bude spočívať napríklad aj v tom, že posilníme funkciu Frontexu aj v týchto častiach Európy. Chceme pracovať na tom, aby sme dôsledne boli schopní aj v spoločných hliadkach strážiť hranice medzi našimi štátmi tak, aby nebolo nutné znova zavádzať hraničné kontroly,“ uviedol s dodatkom, že si vážia existenciu schengenského priestoru.

Ako pripomenul Mikulec, Slovensko, Česko i ďalšie krajiny Európy trpia tzv. sekundárnou migráciou. Ľudia, ktorí prichádzajú, teda nechcú v daných krajinách zostať.

„Európska komisia musí byť oveľa aktívnejšia aj v uplatňovaní readmisných dohôd (tie upravujú podmienky odovzdávania a preberanie osôb, ktoré vstúpili alebo sa zdržiavajú na území členského štátu nelegálne, pozn. red.) s tretími krajinami, pretože potrebujeme riešiť migračnú krízu v krajinách, kde vzniká,“ apeloval.

Zdôraznil potrebu o tejto téme hovoriť na pôde Európskej únie. Rovnako sa ňou chce zaoberať aj v rámci Vyšehradskej štvorky, v ktorej Slovensko aktuálne predsedá.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #hranice #migrácia #Roman Mikulec #Vít Rakušan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy