USA sú znepokojené, ako Rusko zaobchádza s Navaľným vo väzení

Spojené štáty v piatok obvinili ruských predstaviteľov z porušovania práv väzneného opozičného politika a kritika Kremľa Alexeja Navaľného.

10.09.2022 09:09
Navaľnyj Foto:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na TV obrazovke počas videolinku z väznice na súde v meste Kovrov, 240 km severovýchodne od Moskvy 2. septembra 2022.
debata (20)

Reagovali tak na skutočnosť, že väzenské orgány ho nedávno zbavili práva na zachovanie dôvernosti dokumentov, ktoré si posúva so svojimi právnymi zástupcami a kritizovali tiež jeho opakované umiestňovanie na samotku.

„Spojené štáty sú hlboko znepokojené eskalujúcim svojvoľným zasahovaním ruskej vlády do práv Alexeja Navaľného,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA, z ktorého cituje agentúra AFP.

Navaľnyj (46) vo štvrtok cez svojich právnikov na Twitteri priblížil, že všetka jeho korešpondenčná komunikácia s právnym tímom bude predmetom trojdňových kontrol zo strany personálu väznice.

„Toto zasahovanie, spolu s opakovaným presúvaním na samotku za údajné malé priestupky, je ďalším dôkazom politicky motivovaného obťažovania,“ píše sa ďalej vo vyhlásení amerického rezortu diplomacie. Podľa neho toto počínanie poukazuje na „neistotu a strach (Moskvy) pred tými, ktorí hovoria pravdu“.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price podľa agentúry Reuters znova vyzval na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia.

Navaľnyj, ktorý si odpykáva trest neďaleko mesta Vladimír zhruba 200 kilometrov od Moskvy, v posledných týždňoch informoval, že ho viacnásobne preložili na samotku. Chceli ho tak okrem iného potrestať napríklad za to, že sa pokúsil vo väzení založiť odborovú organizáciu.

Navaľnyj si odpykáva 11,5-ročný trest za porušenie podmienok podmienečného trestu, finančný podvod a pohŕdanie súdom. Ako tvrdí, všetky obvinenia voči nemu sú vykonštruované a slúžia ako zámienka na zmarenie jeho politických ambícií a jeho umlčanie.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Alexej Navaľnyj #Ruko