Reznikov: Morálka ukrajinských vojakov je vysoká, Rusko môžeme poraziť

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov priznal, že ukrajinskí vojaci sú po šesťdňovej ofenzíve v Charkovskej oblasti unavení, no ich morálka je vysoká. "Je to znamenie, že Rusko môže byť porazené," dodal v rozhovore pre americký denník Financial Times.

12.09.2022 07:54
UA Vojak / Armáda / Foto: ,
Ukrajinskí vojaci na pozíciách v Doneckom regióne na východe Ukrajiny
debata (40)

Upozornil, že územia oslobodené počas protiofenzívy musí teraz Ukrajina ovládnuť a musí byť pripravená brániť ich. Operáciu, počas ktorej ukrajinská armády dobyla späť asi 3000 kilometrov štvorcových ukrajinského územia, sa podľa Reznikova vyvíjala „lepšie, ako sa očakávalo.“

Upozornil však, že sťahujúce sa ruské jednotky by mohli podniknúť protiútok na zásobovacie línie ukrajinskej armády. Pripustil tiež, že ak by ukrajinské jednotky postúpili príliš hlboko do územia ovládaného ruskou armádou, jednotky nepriateľa by ich mohli obkľúčiť.

Video
Ukrajinci oslobodzujú mesto za mestom.

Prebiehajúci ukrajinský „blitzkrieg“, ktorý Reznikov charakterizoval ako „snehovú guľu valiacu sa z kopca“, predstavuje najväčší vojenský neúspech Ruska od rozsiahlej invázie z 24. februára. Ukrajinská armáda pritom pokračuje vo svojej protiofenzíve v Charkovskej oblasti.

Ruská armáda zasa aj v noci na pondelok pokračovala v ostreľovaní tepelných elektrární a ďalších zariadení kritickej infraštruktúry v rôznych regiónoch Ukrajiny. V dôsledku týchto útokov boli z Poltavskej, Dnepropetrovskej, Sumskej, Záporožskej a Doneckej oblasti hlásené výpadky dodávok elektriny. Problémy s prevádzkou hlásia aj ukrajinské železnice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v komentári k nedeľňajším útokom na kritickú infraštruktúru a následným výpadkom elektriny vyhlásil, že „Ukrajina (opäť) bude mať plyn, elektrinu a vodu,… ale bez Ruska.“

„Aj cez nepreniknuteľnú tmu Ukrajina a civilizovaný svet jasne vidia tieto teroristické činy,“ napísal Zelenskyj v statuse na platforme Telegram, pričom tieto ruské raketové útoky označil za úmyselné a cynické. Dodal, že „dejiny vystavia Rusku účet“.

Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková v nedeľu večer Na Twitteri napísala, že ruské údery na civilnú infraštruktúru boli reakciou na oslobodenie okupovaných území na východe Ukrajiny.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Rusi prehrávajú. Siahne Putin po atómovke?
40 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Olexij Reznikov