Fio bankaFio banka

Riabkov: Rusko sa nikomu nevyhráža jadrovými zbraňami

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v piatok vyhlásil, že Moskva sa nikomu nevyhráža použitím jadrových zbraní. Podľa neho otvorená konfrontácia Ruska so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou nie je v záujme Ruska, informuje TASR podľa správy britskej televízie Sky News, odvolávajúcej sa na ruské médiá.

23.09.2022 18:07 , aktualizované: 22:27
Rusko Putin Prejav Národ Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin počas príhovoru k národu v Moskve v stredu 21. septembra 2022.
debata (60)

Riabkov však pripustil, že vzťahy Moskvy a Washingtonu sú v súčasnosti „takmer na nule“.

Riabkovove vyjadrenia sú podľa Sky News v rozpore so stredajším vyhlásením ruského prezidenta Vladimira Putina, že na ochranu ruského územia – vrátane štyroch ukrajinských oblastí po ich prípadnom pripojení sa k Rusku – je odhodlaný použiť „všetky dostupné prostriedky“. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo štvrtok otvorene hovoril o možnom použití strategických jadrových zbraní na ochranu krajiny.

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov v piatkovom videopríhovore účastníkom konferencie o 60. výročí kubánskej raketovej krízy podľa ruskej agentúry TASS uviedol, že Moskva sa drží zásady, podľa ktorej v prípadnej jadrovej vojne nebude nikto víťazom, a preto by ju ani nikto nemal rozpútať.

„Rád by som veril, že napriek všetkým ťažkostiam sme sa nepriblížili do nebezpečného bodu, odkiaľ by sme mohli spadnúť do priepasti jadrového konfliktu s Američanmi,“ povedal ruský veľvyslanec v USA.

USA varovali Rusko pred dôsledkami použitia jadrových zbraní

Spojené štáty už niekoľko mesiacov komunikujú s Moskvou prostredníctvom neverejných kanálov a varujú ju pred závažnými dôsledkami použitia jadrových zbraní. V piatok to uviedli nemenovaní americkí predstavitelia. TASR správu prevzala z denníka The Washington Post.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa rozhodla, že varovania o následkoch prípadného jadrového útoku ponechá zámerne neurčité. Urobila tak preto, aby sa Kremeľ obával potenciálnej reakcie Bieleho domu, uviedli nemenovaní predstavitelia.

Pokus Washingtonu o kroky, ktoré sú v oblasti jadrového zastrašovania známe ako „strategická nejednoznačnosť“, prichádza v čase, keď Ruská federácia naďalej zintenzívňuje hrozby možného použitia jadrových zbraní.

Podľa The Washington Post nie je známe, či Spojené štáty komunikovali s Kremľom odvtedy, čo ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu obyvateľstva.

Biden v stredu v reakcii na kroky Kremľa na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN uviedol, že „jadrovú vojnu nemožno vyhrať“. Zároveň kritizoval Putina za „nezodpovedné hrozby“ jadrovými zbraňami.

Facebook X.com 60 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Sergej Rjabkov #vojna na Ukrajine