Súd EÚ: Babiš nemal právo vidieť dokumenty EP ku kauze Agrofert

Súdny dvor EÚ potvrdil platnosť rozhodnutia Európskeho parlamentu (EP) o zamietnutí prístupu českého expremiéra Andreja Babiša k dokumentom týkajúcim sa vyšetrovania v kauze Agrofert. Uviedol to v stredu Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ, informuje spravodajca TASR.

28.09.2022 10:57 , aktualizované: 11:25
babiš Foto: ,
Andrej Babiš.
debata (3)

Rozhodnutie súdu sa týka dvoch dokumentov, týkajúcich sa kauzy Agrofert, ktoré v predchádzajúcich rokoch vypracovala Európska komisia (EK).

Európsky parlament (EP) prijal 19. júna 2020 uznesenie o opätovnom otvorení vyšetrovania Andreja Babiša, vtedajšieho premiéra Českej republiky, vo veci zneužívania eurofondov a možného konfliktu záujmov súvisiaceho s jeho koncernom Agrofert. V uznesení sa tiež uvádzalo, že Babiš kontroluje tento koncern aj po oficiálnom prevedení svojich podielov do tzv. zvereneckých fondov.

Holdingová spoločnosť Agrofert ktorá ovláda viac ako 230 spoločností pôsobiacich v rôznych odvetviach hospodárstva, svojho času predložila europarlamentu žiadosť o prístup k dokumentom, z ktorých vychádzalo vyššie uvedené vyhlásenie.

EP v septembri 2020 a tiež v januári 2021 túto žiadosť čiastočne zamietol s odvolaním sa na ochranu prebiehajúceho vyšetrovania. Žiadosť sa konkrétne týkala listu eurokomisie, ktorý bol zaslaný do ČR, a tiež záverečnej audítorskej správy EK, ktorá hodnotila české opatrenia na zamedzenie konfliktom záujmov.

Agrofert následne napadol predmetné rozhodnutie EP na Všeobecnom súde EÚ. Súdny dvor EÚ dal napokon v tomto spore za pravdu europarlamentu.

andrej babiš Čítajte viac Babiš dostal opäť pokutu za konflikt záujmov v súvislosti s Agrofertom
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš #Agrofert #Súdny dvor EÚ