V štátoch EÚ sa budú cvičiť ukrajinskí vojaci, rozhodli únijní diplomati

Veľvyslanci pri EÚ jednomyseľne odsúhlasili vojenskú výcvikovú misiu pre približne 15-tisíc vojakov ukrajinských ozbrojených síl, informuje agentúra DPA, ktorá sa odvolala na viaceré diplomatické zdroje.

14.10.2022 11:35
Ukrajina Rusko vojna vojak ostreľovač Foto: ,
Ukrajinský ostreľovač Andrij počas vojenského výcviku na predmestí Kyjeva august 2022
debata (85)

VIDEO: Vojaci, brániť Slovensko pripravení? Vždy pripravení! Zábery z výcviku multinárodného práporu NATO.

Video

S návrhom novej iniciatívy na výcvik ukrajinských vojakov prišiel ešte v auguste – v reakcii na pokračujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine – šéf zahraničnej politiky EÚ Joseph Borrell.

Schválená výcviková misia by mala zahŕňať výcvik v oblasti logistiky a ochrany proti jadrovým, biologickým a chemickým zbraniam, vyplýva z predchádzajúcich vyjadrení.

Piatkové rozhodnutie veľvyslancov 27 členských štátov EÚ by mali v pondelok oficiálne potvrdiť ministri zahraničných vecí Únie v Luxemburgu.

VIDEO: NATO: Vojaci, brániť Slovensko pripravení? Vždy pripravení!

Pôvodne sa počítalo, že misia EÚ bude trvať dva roky a výcvik bude prebiehať v krajinách Únie, ako sú napríklad Poľsko a Nemecko. Nemecký kancelár Olaf Scholz minulý týždeň avizoval, že jeho krajina „významne prispeje“ do tejto výcvikovej misie.

Na základe vyjadrení z kruhov EÚ by mohlo Nemecko v nasledujúcich mesiacoch poskytnúť výcvik až 500 ukrajinským vojakom. Niektoré štáty EÚ už cvičia ukrajinských vojakov na základe medzištátnych dohôd. Nemecko sa podieľa najmä na výcviku vo sfére protivzdušnej obrany a delostrelectva.

Európska únia doposiaľ podporovala ukrajinskú armádu len prostredníctvom financovania dodávok zbraní, zásob a vybavenia.

85 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #výcviková misia