Väčšina poslancov iránskeho parlamentu žiada prísne tresty pre účastníkov protestov

Väčšina poslancov iránskeho parlamentu požiadala súdne úrady, aby zaviedli prísne tresty pre účastníkov protestov, ktoré sa v Iráne konajú od polovice septembra v reakcii na smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

06.11.2022 22:47
Irán Foto: ,
debata (4)

Žiadosť podporilo 227 z celkového počtu 290 zákonodarcov. „Žiadame justíciu, aby rozhodne zakročila voči páchateľom týchto trestných činov a voči tým, ktorí týmto trestným činom napomáhajú a vyprovokovali výtržníkov,“ uviedli poslanci vo vyhlásení. Úrady podľa poslancov „musia prijať zákon oko za oko“.

Ľudia v Iráne protestujú od polovice septembra, keď zomrela 22-ročná Iránka kurdského pôvodu Mahsá Amíníová, ktorá bola zadržaná údajne kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb – šatku, ktorou si má žena v moslimskej spoločnosti zakrývať vlasy, krk a poprsie a ktorú musia v Iráne od islamskej revolúcie z roku 1979 povinne nosiť na verejnosti. Podľa polície utrpela infarkt, podľa kritikov a jej rodiny však zomrela na následky policajnej brutality.

Nepokoje sa rozšírili do viac než 130 miest v krajine a predstavujú jednu z najväčších výziev pre náboženské vedenie krajiny, ktoré sa dostalo k moci po revolúcii v roku 1979.

Iránske vládne úrady prisľúbili tvrdé zásahy voči účastníkom protestov, ktorých označili za výtržníkov a obvinili nepriateľov Iránu vrátane USA z podnecovania týchto nepokojov. Demonštrácie v Iráne pokračovali aj v nedeľu a obyvatelia vyšli do ulíc viacerých miest.

Počas protestov prišlo o život už najmenej 318 osôb, uviedla v sobotu aktivistická tlačová agentúra HRANA so sídlom v USA. Medzi obeťami je aj viac než 46 príslušníkov bezpečnostných zložiek a vyše 14-tisíc osôb bolo počas nepokojov zadržaných.

Mahsa Amíníová Čítajte viac Viacero európskych političiek si odstrihli vlasy, aby tak podporili protesty v Iráne
4 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Irán