Biden sľúbil Ázii prehĺbenie spolupráce, pomýlil si Kambodžu s Kolumbiou

Americký prezident Joe Biden prisľúbil ďalšie prehĺbenie spolupráce USA so strategicky dôležitou koalíciou krajín juhovýchodnej Ázie. Tamojším vodcom tiež sľúbil "budovanie lepšej budúcnosti" v regióne, kde sa snaží rozšíriť svoj vplyv aj tradičný rival Američanov - Čína, napísala agentúra AP.

, 12.11.2022 06:58, aktualizované: 18:17
biden Foto:
Americký prezident Joe Biden počas summitu ASEAN – USA v Phnom Penh v Kambodži v sobotu 12. novembra 2022.
debata (10)

Biden to vyhlásil na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v kambodžskom hlavnom meste Phnompenhu. Ako poznamenala agentúra Reuters, pozornosť vzbudilo aj to, že si americký prezident vo svojom prejave pomýlil hostiteľskú Kambodžu s Kolumbiou.

„Teším sa na pokračovanie našej spolupráce s ASEAN a s každým z vás, aby sme pracovali na prehĺbení mieru a prosperity v celom regióne, aby sme vyriešili výzvy, ktoré sa objavujú v oblasti od Juhočínskeho mora až po Barmu a našli inovatívne riešenie spoločných problémov," vyhlásil americký prezident a spomenul najmä spoluprácu v oblasti ochrany klímy a zdravotnej bezpečnosti.

Rovnako sa preriekol aj v Bielom dome

Médiá si všimli najmä Bidenovho prerieknutia. „Teraz, keď sme tu zase spolu v Kambodži, teším sa na dosiahnutie ešte väčšieho pokroku, než tomu bolo doteraz, a chcem poďakovať kolumbijskému premiérovi za to, že ASEAN teraz predsedá a všetkých nás tu hostí,“ vyhlásil Joe Biden. Na mysli pritom nemal kolumbijského, ale kambodžského premiéra Hun Sena.

Prezident, ktorý na summit ASEAN pricestoval z klimatickej konferencie COP27 v Egypte, sa úplne rovnako preriekol, keď nedávno hovoril s novinármi v Bielom dome. Ako v tejto súvislosti pripomenula agentúra Reuters, Bidenovi bude 20. novembra 80 rokov a nedávno uviedol, že by chcel v roku 2024 znovu kandidovať. Konečné rozhodnutie ale padne až na začiatku budúceho roka.

Biden mal v detstve problémy s koktaním, podarilo sa mu ich ale prekonať. Podľa jeho kritikov z radov republikánov sú jeho terajšie občasné prerieknutia počas živých vystúpení dôkazom, že je na prácu prezidenta príliš starý. Priaznivci demokratického prezidenta s tým nesúhlasia a kritiky obviňujú z ageizmu, teda diskriminácie na základe veku.

Hľadal mŕtvu kongresmanku

Britská televízna stanica Sky News v tejto súvislosti pripomenula ďalší Bidenov prešľap, a síce, keď sa pri nedávnej akcii v Bielom dome zháňal po kongresmanke Jackie Walorski. Tá však zahynula pri autonehode už na začiatku augusta. „Jackie, si tu? Kde je Jackie?“ pýtal sa Biden.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #KĽDR #Joe Biden #ASEAN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy