Cichanovská: Bielorusi sa do vojny na strane Ruska zapojiť nechcú

Bielorusi sú proti zapojeniu sa do vojny na Ukrajine na strane ruských síl. Šanca, že by sa tak stalo v súčasnej situácii, keď sa ruskej armáde nedarí zvíťaziť, je takmer nulová, uviedla v rozhovore pre server iRozhlas.cz zverejnený v pondelok líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Zdôvodnila to nedostatočnou motiváciou a tiež zlým výcvikom vojakov.

22.11.2022 07:18
Sviatlana Cichanovská Foto:
Sviatlana Cichanovská
debata (13)

Poznamenala však, že existuje možnosť, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko bude chcieť ako prejav lojality voči šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi vydať rozkaz na zahájenie bojov proti Ukrajincom. Ako ale zdôraznila, Lukašenko si podľa nej „je vedomý, že v takom prípade by bieloruskí vojaci dezertovali, skrývali sa, utekali, pridávali by sa k druhej strane“.

„Rozhodne by ale nebojovali proti Ukrajincom. Po prvé nemajú motiváciu, nechcú bojovať proti národu, ktorý je nám tak blízky. A potom tiež vedia, že nie sú dobre vycvičení, nie sú dobre vybavení“ a boli by použití ako „potrava pre delá“, povedala.

Cichanovská tiež podotkla, že je „hanbou nelegitímneho režimu“ v Minsku, že mnohé krajiny – Poľsko, Litva a Ukrajina – pristupujú k budovaniu plota na hraniciach s Bieloruskom. Prirovnala to k vzniku novej železnej opony. Vyjadrila napriek tomu nádej, že raz budú tieto múry zlikvidované a dôjde k zlepšeniu vzťahov demokratického Bieloruska a ďalších európskych krajín.

Medzi Putinom a Lukašenkom panuje podľa Cichanovskej predovšetkým situačné priateľstvo. „V tejto chvíli potrebuje Lukašenko Putina ako jediného podporovateľa jeho moci,“ konštatovala s tým, že bieloruský líder dostáva od Moskvy politickú i ekonomickú pomoc. „A Putin potrebuje Lukašenka, pretože potrebuje naše územie,“ dodala poznamenajúc, že Lukašenko zaistí všetko potrebné pre ruské sily – „infraštrukturu, ľudí, nemocnice na liečbu ruských vojakov“.

Bielorusko profituje z blízkeho spojenectva s Putinom aj tým, že má k dispozícii lacnú ropu a plyn, vysvetľuje Cichanovská. „Lukašenko teda platí za tú lacnú ropu a plyn našou nezávislosťou,“ vyhlásila. „Som si istá, že s dobrým vedením by sa naša krajina dokázala dostať zo závislosti na Rusku,“ doplnila.

Alexandr Lukašenko Čítajte viac Lukašenko tvrdí, že sa nezapojí do vojny na Ukrajine
13 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #vojna na Ukrajine #Sviatlana Cichanovska