Nová stíhačka, ktorá by mala byť vyrobená do roku 2035, bude integrovať pokročilé technológie z týchto krajín vrátane senzorov či zariadení sťažujúcich identifikáciu lietadiel.
Trojica krajín v spoločnom vyhlásení uviedla, že avizovaná spolupráca urýchli rozvoj pokročilých vojenských spôsobilostí a technologických inovácií v období, keď sa „vo svete narastá počet hrozieb a agresií“.
Čítajte viac Nemci varujú pred nákupom stíhačiek F-35 v USA, vidia v tom značné riziká„Máme spoločnú ambíciu, aby sa toto lietadlo stalo hlavnou súčasťou komplexného vzdušného bojového systému, ktorý bude operovať vo viacerých doménach,“ uvádza sa vo vyhlásení trojice krajín.
VIDEO: Bombardér B-21 Raider: Svet také lietadlo ešte nevidel
Uvedený systém by mal byť interoperabilný so systémami Spojených štátov, NATO a ďalších partnerov v Európe, Ázii a po celom svete.
Podľa japonského rezortu obrany by nové stíhačky šiestej generácie mali prekonať schopnosti už existujúcich bojových lietadiel, ako napríklad amerických strojov F-35.
Hoci presná cena za projekt zatiaľ nebola vyčíslená, Japonsko, Británia a Taliansko si zrejme náklady nerozdelia rovnakým dielom, dodáva AFP.