Pápež vyzval ľudí, aby cez Vianoce utrácali menej a peniaze darovali Ukrajincom

Pápež František vyzval v stredu ľudí, aby počas Vianoc utratili menej na vianočné darčeky a oslavy a ušetrené peniaze darovali ľudom na vojnou ničenej Ukrajine.

14.12.2022 13:08
Pápež František Foto: ,
Pápež František
debata (50)

„Oslavovanie Vianoc je pekné. No znížme trošku vianočné utrácanie. Majme skromnejšie Vianoce a darčeky. To čo ušetríme, pošlime na záchranu Ukrajincov, ktorí to potrebujú,“ uviedol pápež počas pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne.

Počas takmer desať mesiacov trvajúcej vojny sa život Ukrajincov ešte viac skomplikoval po príchode zimy, pretože ruská armáda zamerala svoje útoky na objekty energetickej infraštruktúry. V ich dôsledku dochádza opakovane k výpadkom dodávok tepla, elektrickej energie a vody do domácností, ako aj k narušeniu telefónneho signálu.

Ukrajinci podľa pápeža preto veľmi trpia. „Sú hladní a je im zima. Tak veľa ich zomrie, pretože tam nie sú lekári ani zdravotné sestry,“ uviedol František. Na medzinárodnej darcovskej konferencii, ktorá sa konala v utorok v Paríži, sa na pomoc Ukrajine počas aktuálnej zimy vyzbierala približne miliarda eur.

Francúzko Rusko Ukrajina vojna konferencia podpora uarus Čítajte viac Zelenskyj žiadal 800 miliónov eur, v Paríži prisľúbili Ukrajine miliardu
50 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #vojna na Ukrajine