Zatkli Ovidia Guzmána, jedného z lídrov mexického drogového kartelu Sinaloa

Mexické úrady vo štvrtok zatkli Ovidia Guzmána, jedného zo synov mexického narkobaróna Joaquína "El Chapa" Guzmána.

06.01.2023 10:37
debata (3)

Ovidio Guzmán je jedným z lídrov kartelu Sinaloa z rovnomenného mexického štátu, ktorý je jednou z najmocnejších organizácii pašerákov drog na svete. Zadržali ho počas zásahu v meste Culiacán v západomexickom štáte Sinaloa.

Ťažko ozbrojený armádny konvoj odváža Ovidia...
Novinári si fotia armádne obrnené vozidlo,...
+6Obrnené vozidlo odváža Ovidia Guzmána z budovy...

Po jeho zadržaní v oblasti a v meste došlo k prejavom násilia a pouličným bojom. Úrady obyvateľov mesta vyzvali, aby sa zdržiavali vo svojich domovoch a zatvorené boli i školy a úrady. Varovanie pre svojich občanov vydalo aj veľvyslanectvo Spojených štátov.

Horiaci kamión a ulice mesta Culiacán po vlne... Foto: SITA/AP, Martin Urista
Culiacán / Horiaci kamión / Horiaci kamión a ulice mesta Culiacán po vlne násilia a pouličných bojov, ktoré vyvolalo zatknutie Ovidia Guzmána, jedného zo synov mexického narkobaróna Joaquína "El Chapa" Guzmána

Tohto muža zatkli aj v októbri 2019, no krátko potom ho prepustili z dôvodu násilných činov kartelu Sinaola. Spojené štáty v minulosti ponúkli odmenu vo výške piatich miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu alebo usvedčeniu Ovidia.

Americký prezident Joe Biden sa má začiatkom budúceho týždňa zúčastniť na summite lídrov severoamerických krajín v Mexiku a jednou z tém rokovaní bude aj bezpečnostná situácia.

USA z dôvodu zvýšeného počtu úmrtí na predávkovanie drogami vyvíjajú nátlak na Mexiko, aby bojovalo proti organizáciám zodpovedným za výrobu a prevážanie drog – vrátane kartelu Sinaloa.

Ovidiov otec El Chapo (Krpec) Guzmán bol v roku 2019 súdom v New Yorku uznaný za vinného z viacerých ťažkých zločinov vrátane vrážd, únosov a pašovania drog. Dostal doživotný trest plus ďalších 30 rokov väzenia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #drogový kartel