Ruská vláda podporila zákaz máp spochybňujúcich ruskú územnú celistvosť

Ruská vláda podporila návrh novely zákona, na základe ktorej by sa považovali mapy spochybňujúce oficiálnu "územnú celistvosť" Ruska za extrémistické materiály, píše Reuters, ktorý sa odvoláva na ruskú štátnu agentúru TASS.

09.01.2023 11:15
debata (17)
VIDEO: Ruské vlajky dolu. Ukrajinci vyprášili okupantov z Lymanu

Návrh novely zákona proti extrémizmu, do ktorého nahliadla agentúra TASS, sa zaoberá „kartografickými a inými dokumentami a obrázkami, ktoré spochybňujú územnú celistvosť Ruska“. Vzťahuje sa napríklad aj na náboženské organizácie alebo novinárov a ich materiály a podľa agentúry Reuters umožňuje Kremľu upevniť svoju moc nad oponentmi.

Autori návrhu poukázali na to, že niektoré mapy používané v Rusku spochybňujú jeho územnú celistvosť najmä v súvislosti s Krymským polostrovom a Kurilskými ostrovmi, uvádza TASS bez citovania svojho zdroja.

VIDEO: Obhliadka škôd na Krymskom moste po výbuchu

Krym Rusko anektovalo od Ukrajiny v roku 2014. Tento krok vtedy odsúdila samotná Ukrajina a mnohé iné krajiny. Kyjev odvtedy často kritizuje mapy, ktoré zobrazujú Krym ako súčasť Ruska.

Kurily tvoria pás ostrovov medzi ruským polostrovom Kamčatka a Japonskom. Tokio si robí nároky na ich južnú časť už od konca druhej svetovej vojny, keď Rusko túto časť Kurilských ostrovov obsadilo.

VIDEO: Ako ukrajinský morský kamikadze dron prenikol cez ruskú obranu

Návrh novely zákona musí teraz schváliť Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, kde prejde troma čítaniami. Následne bude poslaná na schválenie Rade federácie, hornej komore parlamentu, a nakoniec ju musí podpísať ruský prezident Vladimir Putin.

Okrem toho začali ruskí zákonodarcovia diskutovať aj o trestaní ruských občanov, ktorí sú proti vojne na Ukrajine. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý je jedným z najotvorenejších podporovateľov Putina, uviedol, že v časoch vojny platia špeciálne pravidlá umožňujúce vysporiadanie sa so zradcami, všíma si Reuters.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy