Útok pri ministerstve zahraničia v Kábule si vyžiadal päť mŕtvych

Extrémistická skupina Islamský štát (IS) sa prihlásila k samovražednému bombovému útoku pred afganským ministerstvom zahraničných vecí v Kábule, ktorý si v stredu vyžiadal najmenej päť mŕtvych a vyše 40 zranených. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AFP, ktorej tím sa nachádzal v blízkosti miesta výbuchu.

11.01.2023 18:48 , aktualizované: 12.01.2023 11:40
debata (1)

Podľa vyhlásenia propagandistickej agentúry IS Amák sa bojovníkovi Islamského štátu podarilo preniknúť cez bezpečnostné bariéry rozmiestnené pred budovou ministerstva. Následne „odpálil svoj pás s výbušninami uprostred zamestnancov a príslušníkov ochranky“.

Podľa afganskej odnože Islamského štátu pri výbuchu zahynulo najmenej 20 ľudí vrátane viacerých diplomatických zamestnancov.

Kábulská polícia však informovala len o piatich mŕtvych civilistoch a viacerých zranených. Talianska humanitárna organizácia Emergency, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Kábule, uviedla, že do nej priviezli viac než 40 zranených osôb.

Samotná budova rezortu diplomacie zrejme nebola vážne poškodená. Explózia rozbila aj okná na neďalekom ministerstve vnútra.

K útoku došlo v deň, keď sa v sídle ministerstva zahraničných vecí mali konať rokovania s čínskou delegáciou. Podľa zdrojov z afganskej vlády sa však v budove v čase výbuchu nenachádzali nijakí cudzinci.

Hoci afganské vládnuce hnutie Taliban tvrdí, že odkedy sa v roku 2021 opäť dostalo k moci, v Afganistane sa zlepšila bezpečnostná situácia, opakovane tam dochádza k bombovým útokom, ktorých terčom sa stávajú vládne aj diplomatické objekty. K mnohým z nich sa hlási lokálna odnož IS — Islamský štát v Chorásáne (IS-K).

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Kábul #bombový útok #Afghanistan