Počet obetí útoku pri ministerstve v Kábule stúpol na desať

Na najmenej desať stúpol počet obetí stredajšieho samovražedného útoku neďaleko afganského ministerstva zahraničných vecí v Kábule. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na Asistenčnú misiu OSN v Afganistane (UNAMA).

13.01.2023 15:05
debata

Podľa UNAMA si výbuch vyžiadal 53 zranených. „Incident naďalej vyšetrujeme,“ dodala vo vyhlásení. K útoku sa prihlásila afganská odnož džihádistickej organizácie Islamský štát (IS).

Afganské vládnuce hnutie Taliban informovalo len o piatich mŕtvych civilistoch. Talianska humanitárna organizácia Emergency uviedla, že do jej nemocnice v Kábule priviezli viac ako 40 zranených.

K útoku došlo v deň, keď sa v sídle ministerstva mali konať rokovania s čínskou delegáciou. Podľa zdrojov z afganskej vlády však v budove v čase výbuchu neboli nijakí cudzinci.

Taliban tvrdí, že od prevzatia moci v roku 2021 sa v Afganistane zlepšila bezpečnostná situácia. V krajine však opakovane dochádza k bombovým útokom a ich terčom sú tiež vládne a diplomatické objekty. K mnohým z nich sa hlási lokálna odnož IS — Islamský štát v Chorásáne (IS-K).

debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Kábul #bombový útok