Vo Francúzsku protestovalo proti navrhovanej dôchodkovej reforme vyše milióna ľudí

Viac ako 1,1 milióna ľudí protestovalo vo Francúzsku proti vládnemu návrhu na zvýšenie zákonného veku odchodu do dôchodku. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo vnútra. Odborári počet protestujúcich odhadli na dva milióny, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

19.01.2023 21:27
Francúzsko reforma štrajk demonštrácia protest Foto: ,
Demonštranti počas protestu proti vládnemu návrhu na zvýšenie zákonného veku odchodu do dôchodku v Paríži19. januára 2023.
debata (2)

V dôsledku štrajku sa skomplikovala verejná doprava a problémy boli aj v iných sektoroch. V Paríži radikálni demonštranti hádzali fľaše a dymovnice do policajtov, ktorí na rozohnanie davu použili slzotvorný plyn, uviedol reportér agentúry AFP. Parížska polícia zatkla 38 ľudí v kuklách a helmách. Z iných častí Francúzska neboli hlásené žiadne výtržnosti. Krajina má 67 miliónov obyvateľov.

Zmeny v dôchodkovom systéme minulý týždeň predstavila vláda prezidenta Macrona, pričom vek odchodu do dôchodku by sa pre väčšinu ľudí zvýšil zo 62 na 64 rokov. Zvýšil by sa aj počet odpracovaných rokov pre získanie plného dôchodku.

Príslušníci poriadkovej polície zadržali... Foto: TASR/AP, Lewis Joly
Francúzsko protest demonštrácia kukláči Príslušníci poriadkovej polície zadržali demonštranta počas protestu proti vládnemu návrhu na zvýšenie zákonného veku odchodu do dôchodku v Paríži 19. januára 2023.

Súčasný dôchodkový vek vo Francúzsku je jedným z najnižších v EÚ. Odbory sa však snažia zaistiť ochranu starších zamestnancov fyzicky náročných povolaní. Ďalší celonárodný štrajk proti navrhovanej reforme bude 31. januára, oznámili odborári.

Francúzska vláda sa reformou snaží zabrániť veľkému deficitu v dôchodkovom systéme v najbližších rokoch. Macronov pokus o dôchodkovú reformu v roku 2019 vyvolal najdlhší štrajk v parížskej doprave za posledné tri desaťročia.

V roku 2010 protestovalo proti zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku na 62 rokov viac ako milión ľudí. Zákon navrhnutý pravicovou vládou vtedajšieho prezidenta Nicolasa Sarkozyho sa podarilo schváliť.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #štrajk #demonštrácia #dôchodková reforma #Francúzko