Kyjev by sa mal zamerať na prípravu ofenzívy, nie na Bachmut, znie z Washingtonu

Ukrajina by sa nemala fixovať na to, aby za každú cenu udržala mesto Bachmut. Namiesto toho by sa mala sústrediť na prípravu veľkej protiofenzívy voči ruským inváznym silám. Pod podmienkou anonymity to uviedol vysokopostavený predstaviteľ administratívy prezidenta USA Joea Bidena.

21.01.2023 08:58
Bachmut, vojna na UKrajine Foto: ,
Ukrajinskí vojaci strieľajú na ruské pozície na frontovej línii pri meste Bachmut.
debata (85)

Priemyselné Bachmut, ktoré ukrajinská armáda bráni proti takmer nepretržitým ruským útokom, je v súčasnosti hlavným epicentrom bojov na východnej Ukrajine. Ťažké boje, v ktorých obe strany zaznamenávajú veľké straty, tam prebiehajú už od vlaňajšieho augusta.

Bachmut sa pre Ukrajincom stal symbolom odporu voči ruskej agresii a v decembri ho osobne navštívil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, krátko predtým, ako sa vydal na návštevu Washingtonu.

VIDEO: Hrôza vojny. Ako vyzerá Rusmi obliehaný Bachmut
Video
Hoci ukrajinské mesto Bachmut v Donecku nemá žiadny väčší strategický význam, ruskí okupanti sa ho po sérii porážok usilujú dobyť za každú cenu. A za sebou zanechávajú len hrôzu a smrť. Pozrite si, ako vyzerá Bachmut na videu ukrajinského ministerstva obrany a na zázname, ktorý na Twitteri zdieľala Maria Avdejevová, ktorá pre Pravdu poskytla viacero rozhovorov a dlhodobo dokumentuje ruskú inváziu.

Popredný predstaviteľ Bidenovej administratívy však v piatok vyhlásil, že zameranie na obranu Bachmutu zdržiava Ukrajinu od dôležitejšej úlohy: prípravy očakávanej jarnej ofenzívy na juhu krajiny, ktorá by mohla priniesť veľké územné zisky na úkor ruských okupačných síl.

Americký činiteľ to povedal novinárom pod podmienkou, že zachovajú jeho anonymitu a nebudú jeho slová presne citovať. Varoval, že v bojoch o Bachmut hrá čas v prospech Ruska, vzhľadom na jeho veľké delostrelecké aj ľudské kapacity.

Ovládnutie Bachmutu Ruskom by podľa uvedeného amerického predstaviteľa neznamenalo žiaden zvrat vo vojne, pretože ukrajinské sily by sa mohli stiahnuť na iné, dobre bránené pozície.

Ukrajinská armáda by preto podľa neho nemala ďalej obetovať veľké množstvá vojakov a munície na taký strategicky nedôležitý cieľ, akým je Bachmut. Spojené štáty namiesto toho odporúčajú ukrajinskej armáde, aby svoje sily odtiaľ stiahla a umožnila ich preskupenie a prezbrojenie.

VIDEO: Čo odkazuje ukrajinský vojak Rusom z pekla na Zemi, z Bachmutu?
Video
Je to momentálne najkrvavejšia bitka ruskej vojny proti Ukrajine. Tí, čo sú jej súčasťou, hovoria o pekle na Zemi. Pri meste Bachmut sa bojuje o každý meter územia. Ale ani jeden z nich nedostanú ruskí okupanti zadarmo. "Ukrajina ja silná, oceľová a titanická," odkázal do Moskvy z Bachmutu prískušník Ozbrojených sí Ukrajiny. Video jeho prejavu zverejnilo ukrajinské ministerstvo obrany.

Tieto jednotky by potom mohli absolvovať výcvikové programy vedené Spojenými štátmi a následne – vybavené modernými a ťažkými zbraňami – by mohli spustiť ofenzívu na juhu Ukrajiny, uviedol citovaný americký predstaviteľ. Varoval pritom, že Ukrajinci možno nedisponujú dostatočnými kapacitami na to, aby sa pokúšali udržať Bachmut a zároveň pracovali na príprave ofenzívy, ktorá by im mohla priniesť strategické zisky.

Moderné západné zbrane potrebné pre takúto protiofenzívu už začínajú prichádzať na Ukrajinu: len v priebehu tohto týždňa to boli stovky obrnených vozidiel určených pre mobilné útočné jednotky, uviedol podľa agentúry AFP nemenovaný predstaviteľ Bidenovej administratívy.

85 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine