U Bidena doma našli ďalšie utajované dokumenty

V dome amerického prezidenta Joea Bidena vo Wilmingtone v štáte Delaware pracovníci ministerstva spravodlivosti našli v piatok šesť dokumentov označených ako utajované, informoval Bidenov právnik Bob Bauer.

22.01.2023 05:55
Joe Biden Foto: ,
Joe Biden
debata (19)

Pochádzajú z doby, keď Biden pôsobil v Senáte, a z obdobia, keď bol americkým viceprezidentom. Prezident aj viceprezident USA majú po odchode z funkcie povinnosť odovzdať všetky citlivé materiály Národnému archívu USA.

Bauer tiež povedal, že pracovníci ministerstva spravodlivosti si odniesli aj niektoré poznámky, ktoré si Biden ručne zapísal ako viceprezident. Počas takmer trinásťhodinovej prehliadky nebol Biden ani jeho manželka Jill doma. Prezidentský pár víkend trávi v prímorskom letovisku Rehoboth Beach.

Až minulý víkend vyšlo najavo, že v dome Bidenových v Dalaware sa našlo päť stránok utajovaných dokumentov. Ďalšie materiály boli už v decembri objavené v Bidenovej garáži a v novembri v jeho bývalej kancelárii. Biely dom to priznal až po tom, keď o veci informovali médiá, pripomína agentúra DPA. Predtým vždy tvrdil, že Bidenovi právnici dokumenty odovzdali Národnému archívu USA, ktorý ich uchováva.

Nálezom dokumentov sa bude zaoberať osobitný vyšetrovateľ Robert Hur, ktorého nedávno vymenoval americký minister spravodlivosti Merrick Garland. Agentúra AP podotýka, že pre Bidena ide o veľkú nepríjemnosť a vec, ktorá komplikuje rezortu spravodlivosti vyšetrovanie prípadu, keď si bývalý prezident Donald Trump po odchode z úradu ponechal utajované materiály a oficiálne dokumenty.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Joe Biden
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy