Podľa prieskumu 12 percent dospelých Holanďanov verí, že holokaust je mýtus

Dvanásť percent dospelých Holanďanov verí, že holokaust je mýtus, alebo že počet zabitých Židov v koncentračných táboroch bol značne zveličený. Ďalších deväť percent si nie je istých, či sa to naozaj stalo.

26.01.2023 11:20
Holokaust / Viliam-Alexander / Foto: ,
Na snímke zo septembra 2021 holandský kráľ Viliam-Alexander kladie kameň pri odhaľovaní nového pamätníka pre 102-tisíc holandských obetí holokaustu v Amsterdame
debata (26)

Spravodajský server DutchNews.nl uviedol, že to vyplýva z prieskumu medzinárodnej organizácie Konferencia o židovských materiálnych nárokoch voči Nemecku (skrátene The Claims Conference). Organizácia podporuje ľudí, ktorí prežili holokaust.

Výsledky prieskumu zverejnili pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. január.

Podľa predstaviteľov The Claims Conference ide o „šokujúce a znepokojujúce“ zistenia, pretože toto číslo je vyššie medzi osobami do 40 rokov. V tejto vekovej kategórii až 23 percent opýtaných uviedlo, že holokaust je iba mýtus, alebo že počet obetí je prehnaný.

Viac ako polovica z 2000 respondentov podľa prieskumu neverí, že bolo zavraždených šesť miliónov Židov a 29 percent z nich tvrdí, že obetí bolo menej ako dva milióny. Na otázku, či je prijateľné podporovať neonacistické názory, takmer 22 percent osôb do 40 rokov a 12 percent všetkých respondentov prieskumu uviedlo, že áno.

DutchNews.nl pripomenul, že vyše 70 percent holandskej židovskej populácie bolo počas druhej svetovej vojny deportovaných do koncentračných táborov. Napriek tomu 53 percent respondentov a 60 percent osôb do 40 rokov svoju krajinu nepovažuje za miesto, kde sa odohral holokaust. A 27 percent opýtaných nevedelo, že Anne Franková zomrela v koncentračnom tábore.

„Po každom ďalšom prieskume sme svedkami poklesu vedomostí a povedomia o holokauste. Rovnako znepokojujúci je aj trend popierania a prekrúcania holokaustu,“ uviedol predseda The Claims Conference Gideon Taylor v tlačovom vyhlásení. Podľa jeho slov sa treba viac zamerať na vzdelávanie o holokauste na školách na celom svete. Holandský minister spravodlivosti Dilan Yesilgöz označil zistenia nového prieskumu za „šokujúce a mimoriadne závažné“.

Podobný prieskum uskutočnil v roku 2018 holandský ľavicový denník Trouw a vtedy tretina z 1 500 opýtaných tínedžerov priznala, že nevie čo holokaust znamená.

Auschwitz, vstupná brána Čítajte viac Nie ste vítaní. Rusi nedostali pozvánku na spomienku na oslobodenie Auschwitzu
26 debata chyba
Viac na túto tému: #holokaust #Holandsko