Pri páde lavíny v Kašmíre zahynuli dvaja poľskí lyžiari

Dvaja poľskí lyžiari zahynuli v stredu po páde lavíny v stredisku Gulmarg v indickom štáte Kašmír. Ďalších 21 osôb sa spod snehu podarilo zachrániť. Informovala o tom miestna polícia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

01.02.2023 14:16
India Kašmír lavína obete lyžiari Poľsko Foto: ,
Záchranári odvážajú v sanitke telá dvoch cudzincov, ktorí zahynuli po páde lavíny v stredisku Gulmareg v indickom štáte Kašmír 1. februára 2023.
debata

Lavína sa zrútila z 4390 metrov vysokej hory Afarwat na lyžiarske stredisko a na zjazdovke pochovala pod snehom 23 osôb. Okrem dvoch miestnych sprievodcov boli všetci zasypaní cudzinci.

Na miesto okamžite prišli špecializované záchranné tímy na snežných skútroch vycvičené na prácu vo vysokých nadmorských výškach, ktorým sa podarilo nájsť telá dvoch poľských lyžiarov. Ostatní zachránení ľudia boli prevezení do nemocnice.

Lanovku, ktorá prevážala turistov na vrchol Afarwatu, po páde lavíny dočasne vyradili z prevádzky.

Agentúra AFP pripomína, že do populárneho strediska Gulmarg v Himalájach každoročne prichádzajú desaťtisíce turistov a lyžiarov. Táto oblasť je však zároveň silne militarizovaná – nachádza sa totiž v blízkosti spornej hranice medzi Indiou a Pakistanom.

debata chyba
Viac na túto tému: #India #Lavína #kašmír