Lavrov opäť obvinil Západ za podporu Kyjeva a kriesenie nacizmu

Rusko dokáže uspieť na Ukrajine aj bez pomoci ďalších postsovietskych republík, uviedol šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v štvrtkovom televíznom rozhovore, v ktorom opäť ostro kritizoval Západ za podporu Kyjeva.

02.02.2023 11:55 , aktualizované: 15:31
Lavrov Foto: ,
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
debata (165)

Naopak ocenil gruzínsku vládu, ktorá sa podľa neho riadi národnými záujmami bez ohľadu na údajné výzvy Západu, aby otvorila „druhý front“ proti Rusku. Tbilisi, hoci má s Moskvou spor o gruzínske územie, sa nepripojilo k západným sankciám proti Rusku.

„Nechcem, aby si niekto myslel, že chcem túto vládu skompromitovať pozitívnymi slovami o tom, čo robí, ale jednoducho budem citovať (gruzínskeho) Premiéra a jeho ministrov, ktorí v reakcii na bezprecedentný nátlak s požiadavkou pripojiť sa k sankciám a otvoriť druhý front… hovoria, že sa riadia národnými záujmami, pokiaľ ide o obchod s Ruskom, turistiku a energetické suroviny,“ uviedol Lavrov.

Gruzínsko v lete 2008, keď bol pri moci teraz uväznený exprezident Michail Saakašvili, zviedlo s Ruskom krátku a pre ňu neúspešnú vojnu o provincie Južné Osetsko a Abcházsko, ktoré sa s ruskou pomocou odtrhli.

„Na nikoho (zo spojencov z postsovietskeho vojenského paktu ODKB) sme sa neobracali. Máme všetko nevyhnutné pre to, aby sme vyriešili úlohy špeciálnej vojenskej operácie a ukončili túto vojnu, ktorú Západ začal prostredníctvom ukrajinského režimu už po štátnom prevrate,“ povedal Lavrov v narážke na zvrhnutie proruského prezidenta Viktora Janukovyča v Kyjeve vo februári 2014.

Rusko, Moskva, Červené námestie Čítajte viac Najnovší útok ruskej propagandy na Slovensko: Pripravte sa na vojnu, čakajte rakety

Lavrov dal tiež najavo, že sa Moskva nemieni vzdať štyroch ukrajinských regiónov, ktoré sa vlani v septembri pokúsila pripojiť k Rusku, a to podobne ako Krym, ktorý v rozpore s medzinárodným právom anektovala v marci 2014. Ak Západ dodá Ukrajine zbrane o dlhšom dostrele ako doteraz, tým ďalej ich podľa šéfa ruskej diplomacie bude potrebné odohnať od územia, ktoré Rusko považuje za svoje.

Teraz sa Západ snaží do úlohy „novej Ukrajiny“ vtlačiť Moldavsko, vedené prozápadnou prezidentkou Maiou Sanduovou, súdi Lavrov. Prezidentka sa podľa ruského ministra „cpe do NATO“, „má rumunské občianstvo“ a je ochotná svoju vlasť „spojiť s Rumunskom“.

Podľa Moldavska sa Lavrov opäť vyhráža

Moldavské ministerstvo zahraničia označilo Lavrovove vyjadrenia za vyhrážanie. „Kategoricky odmietame vyhlásenia šéfa ruskej diplomacie, ktoré nezodpovedajú pravde a sú súčasťou už známej výhražnej rétoriky ruskej diplomacie,“ uviedol rezortný hovorca podľa ruskej redakcie BBC. Zdôraznil, že cestu Moldavska vedúcu do západných zoskupení si vybrali moldavskí občania a že iné krajiny, vrátane Ruska, by rozhodnutia moldavského ľudu mali rešpektovať. „Moldavsko si jasne vybralo svoju budúcnosť a táto budúcnosť je byť súčasťou slobodného sveta,“ zdôraznil.

Lavrov v rozhovore s moderátorom Dmitrijom Kiseljovom, ktorý je pokladaný za popredného prokremeľského propagandistu, tiež obvinil nemeckých politikov z chúťok obnoviť nacizmus a usporiadať „konečné riešenie ruskej otázky“.

Oleksij Reznikov Čítajte viac Reznikov: Rusi do novej ofenzívy vrhnú polmiliónovú armádu

Šéf ruskej diplomacie podľa agentúry AFP kritizoval najmä nemeckú šéfku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, ktorá je práve v Kyjeve. Von der Leyenová sa podľa Lavrova vyjadrila, že Západ by mal uštedriť Rusku takú „strategickú porážku, aby sa dlho nespamätalo“.

„Čo to je, keď nie rasizmus, nacizmus, pokus o riešenie ruskej otázky?“ položil Lavrov rečnícku otázku. „Pravda, nie v plynových komorách, aspoň zatiaľ. Zatiaľ je ešte v Nemecku veľa slušných ľudí, ktorí nepripustia znovuzrodenie fašizmu, ale sú tam aj takí, ktorí by vôbec neboli proti,“ vyhlásil. Vo svojich slovách Lavrov nevidí žiadnu urážku obetí holokaustu.

Podľa neho sa rovnako ako za čias druhej svetovej vojny proti Rusku využíva nacistická ideológia. „Prečo ľudia odmietajú vidieť nacistickú ideológiu, ktorá je základom kyjevského režimu?“ čudoval sa podľa TASS.

Na čele Ukrajiny stojí prezident židovského pôvodu a krajnej pravice, súdiac podľa výsledkov posledných volieb, zohráva v ukrajinskej politike len okrajovú úlohu. Napriek tomu Moskva odôvodňuje svoju vojnu proti susednej krajine potrebou jej „denacifikácie“. Podľa Kyjeva však vedie genocídnu vojnu a ruskí vojaci sú podozriví z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

VIDEO: Čo postavia Rusi proti Leopardom? Aj tieto tanky T-72.
Video
165 debata chyba
Viac na túto tému: #Gruzínsko #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine