Najdôveryhodnejší politici v Česku: Babiš, Okamura, Zeman

Najvyššej dôvere z vrcholných českých politikov sa tešili na prelome roku predseda hnutia ANO a neúspešný prezidentský kandidát Andrej Babiš, predseda SPD Tomio Okamura a končiaci prezident ČR Miloš Zeman. Vyplýva to z prieskumu agentúry CVVM, z ktorej vyhlásenia v piatok citoval spravodajský webový portál Novinky.cz.

04.02.2023 06:17
Andrej Babiš Foto: ,
Andrej Babiš
debata (10)

Babišovi dôverovalo 45 percent ľudí, zatiaľ čo 50 percent nie. Okamura sa tešil dôvere 43 percent opýtaných, ale aj jemu nedôverovalo 50 percent ľudí. Zemanova dôvera bola na úrovni 35 percent, pričom deklarovaná nedôvera dosahovala 61 percent respondentov.

Pre porovnanie je možné pripomenúť, že bývalý český prezident Václav Klaus sa na konci svojho mandátu začiatkom roku 2013 tešil podľa CVVM dôvere 26 percent ľudí.

Zemanova dôvera sa po jeho inaugurácii v marci 2013 pohybovala na úrovni 51 percent opýtaných.

Českému premiérovi Petrovi Fialovi začiatkom tohto roka dôverovalo podľa prieskumu CVVM 34 percent ľudí, ministrovi vnútra Vítovi Rakušanovi 32 percent.

„Najvyšší podiel nedôvery medzi politikmi bol u predsedníčky TOP 09 a predsedníčky Poslaneckej snemovne Markéty Adamovej Pekarovej (65 percent),“ konštatovala CVVM s tým, že nedôvera viac či menej prevažovala nad dôverou u všetkých politikov.

Prieskum sa uskutočnil od 11. novembra 2022 do 9. januára tohto roku a zapojilo sa doň 901 respondentov.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš #Miloš Zeman #Tomio Okamura