Republikánka Haleyová oznámila kandidatúru na prezidentku, vyzve Trumpa

Bývalá americká veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov (OSN) a dvojnásobná guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haleyová oznámila v utorok prezidentskú kandidatúru. Stala sa tak prvou významnou vyzývateľkou bývalého prezidenta Donalda Trumpa v boji o republikánsku nomináciu do budúcoročných prezidentských volieb.

14.02.2023 15:33
ENikki Haleyová Foto: ,
Nikki Haleyová
debata

Oznámenie, ktoré zverejnila prostredníctvom videa, predstavuje obrat v smerovaní bývalej členky Trumpovho kabinetu, ktorá sa ešte pred dvoma rokmi vyjadrila, že sa nebude uchádzať o prezidentskú nomináciu v roku 2024, ak tak spraví jej bývalý šéf. V posledných niekoľkých mesiacoch však od tohto postoja ustúpila, odvolávajúc sa okrem iného na ekonomické problémy krajiny a potrebu „generačnej výmeny“, odkazujúc na Trumpových 76 rokov.

„Toto by ste o mne mali vedieť. Netolerujem tyranov. A keď sa im vzopriete, bolí ich to viac, ak máte opätky,“ hovorí Haleyová vo videu oznamujúcom kandidatúru.

Päťdesiatjedenročná Haleyová je prvou z dlhého zoznamu republikánov, ktorí by mali podľa očakávania v nadchádzajúcich mesiacoch ohlásiť kampaň. Ďalšími by mali byť podľa agentúry AP floridský guvernér Ron DeSantis, bývalý viceprezident Mike Pence, bývalý minister zahraničných vecí Mike Pompeo alebo senátor Tim Scott z Južnej Karolíny.

Prieskumy v jednotlivých štátoch USA zatiaľ Haleyovej prisudzovali len jednociferné preferencie. Podľa dnes zverejneného prieskumu agentúr Ipsos a Reuters má najväčšiu podporu republikánov do nadchádzajúcich primárok Trump s 43 percentami hlasov. Na druhom mieste je DeSantis s 31 percentami, Haleyová má zatiaľ podporu len štyroch percent svojich spolustraníkov.

Rodáčka z Bambergu v Južnej Karolíne si počas svojho pôsobenia na poste guvernérky vybudovala reputáciu ako líderka priateľská k podnikateľom, ktorá sa sústredila na pritiahnutie významných firiem do štátu. Celonárodnú pozornosť si vyslúžila reakciou na rasovo motivovanú streľbu v Charlestone v roku 2015, ktorá zahŕňala aj odstránenie konfederačnej vlajky z priestorov Kapitolu v Columbii.

Napriek tomu, že v boji o republikánsku nomináciu v roku 2016 podporila floridského senátora Marca Rubia, Trump jej po víťazstve vo voľbách ponúkol miesto vo svojom kabinete na poste veľvyslankyne pri OSN. Zotrvala tam dva roky a narozdiel od mnohých ďalších, ktorých Trump menoval na rôzne posty, nikdy sa nedostala do verejného sporu s prezidentom.

Kritizovala však Trumpovo správanie pred a počas útoku jeho priaznivcov na Kapitol 6. januára 2021. Deň po násilnostiach sa vyjadrila, že „jeho skutky od volebného dňa bude história veľmi tvrdo súdiť“.

Joe Biden Čítajte aj Biden zavelil do boja za znovuzvolenie. Odborník: Najväčším problémom bude jeho vek
debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Biely dom #prezidentské voľby v USA #Nikki Haleyová