Tureckí záchranári vytiahli z trosiek živého psa 24 dní po zemetrasení

Záchranári vytiahli živého psa zo zrútenej budovy v južnom Turecku tri týždne po tragickom zemetrasení zo 6. februára. Vo štvrtok o tom informovali miestne médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

02.03.2023 16:55
turecko Foto: ,
Figurína oblečená ako Santa Claus stojí v byte zničenej budovy po zemetrasení v Samandagu v južnom Turecku v stredu 22. februára 2023. Zemetrasenie si vyžiadalo viac ako 50-tisíc obetí.
debata

Tím z miestnej samosprávy zachránil psa menom Aleks v stredu a odovzdal ho tureckému združeniu na ochranu zvierat Haytap v meste Antakya.

Video tlačovej agentúry DHA zachytáva, ako záchranári v priestore medzi dvoma veľkými kusmi betónu volajú na uviaznutého psa.

„Ide?“ pýta sa záchranár učupený v malej dutine v troskách zrútenej budovy.

„Aleks, poď, môj milý,“ volá na psa a potom dodáva: „Výborne, chlapče.“ Záchranári potom psa objímajú a ponúkajú mu vodu. Aleks pôsobí čulo a zdravo.

„Na každom živom tvorovi nám záleží, či sú to ľudia alebo zvieratá,“ povedal po záchrane jeden miestny obyvateľ citovaný súkromnou agentúrou DHA.

Záchranári doteraz vyslobodili v Antakyi stovky uviaznutých mačiek, psov, králikov a vtákov. Združenie Haytap zachraňovalo dokonca kravy, keď im s plačom telefonovali ich majitelia či susedia. Veterinári poskytujú v stanoch tejto organizácie raneným živočíchom starostlivosť a liečbu.

turecko Čítajte viac Obetí je 51-tisíc. Erdogan: Do roka postavíme nové domy. Experti pochybujú

Príbehy zachránených zvierat sú drobnou útechou pre krajinu, ktorú postihla najhoršia prírodná katastrofa moderného Turecka. Po zemetrasení s magnitúdou 7,8 zomrelo najmenej 45 000 ľudí v Turecku a tisíce ďalších v susednej Sýrii. Otrasy zároveň zničili státisíce budov.

Ľudia sedia vedľa zničeného domu a čakajú na...
Ľudia sedia vedľa zničeného domu a čakajú na...
+7Ľudia sa zhromažďujú okolo ohňa v dočasnom...
debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie v Turecku a Sýrii