Amnesty spolu s iránskou organizáciou Nadácia Abdurráhmana Borúmanda (Abdorrahman Boroumand Foundation) so sídlom v USA uviedli, že medzi týmito popravenými je najmenej 14 Kurdov, 13 Balúčov a jeden etnický Arab.
Popravy mali nasledovať po „veľmi nespravodlivých súdnych procesoch“, v ktorých od začiatku roka odsúdili na smrť aj viac než desať ďalších osôb.
Na základe prieskumu, ktorý uskutočnili spomínané ľudskoprávne organizácie, počet popráv v Iráne v porovnaní s uplynulým rokom značne stúpol. Citovali tiež zdroje, ktoré v tejto súvislosti spomínali prípady „strašného násilia či mučenia“.
„Kroky iránskych úradov predstavujú útok na právo na život a nehanebný pokus naďalej utláčať etnické menšiny a šíriť strach, že voči odporcom režimu bude používaná hrubá sila – či už v uliciach alebo na šibenici,“ podotkla spoluzakladateľka a výkonná riaditeľka nadácie Abdurráhmana Borúmanda Roja Borúmandová.
Diana Eltahawyová z Amnesty International obvinila Irán, že pri vynášaní rozsudkov smrti systematicky využíva vynútené priznania obvinených osôb. Ľudskoprávni aktivisti dlhodobo poukazujú na to, že iránske úrady zneužívajú súdne konania ako jeden z prostriedkov represie.
V Iráne vypukli pred piatimi mesiacmi masové demonštrácie a ich spúšťačom bola smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorú zatkla teheránska mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy. Úrady v Teheráne popravujú aj účastníkov poslednej vlny týchto protestov, píše DPA. Popravy sú v Iráne zväčša vykonávané obesením.
Protesty v Iráne predstavujú pre tamojší islamský režim najhoršiu krízu za uplynulých niekoľko desaťročí.