Celkovo 260 zhromaždení: Proti reforme dôchodkov protestoval milión Francúzov

Viac ako milión ľudí vyšlo v utorok do ulíc miest vo Francúzsku a zapojilo sa do štrajkov, ktoré narušili dopravu i vyučovanie v školách. Tieto akcie sú namierené proti reforme dôchodkového systému, ktorou sa okrem iného posunie vek odchodu do dôchodku na 64 rokov.

07.03.2023 22:36
protest Foto: ,
Protestujúci pochodujú počas demonštrácie v Paríži v utorok 7. marca 2023. Státisíce demonštrantov po celom Francúzsku sa zúčastnili na novom kole protestov a štrajkov proti vládnemu plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku na 64 rokov.
debata (4)

Ako napísala agentúra AFP, v Paríži polícia použila proti radikálne naladeným demonštrantom slzotvorný plyn. K menším potýčkam došlo aj v meste Nantes na západe Francúzska. Celkovo malo viac ako 260 zhromaždení organizovaných odbormi po celej krajine pokojný priebeh, informuje TASR.

Odboroví predáci avizovali, že v utorok – počas najväčšieho dňa akcií v rámci série tohtoročných protestov – doslova „zastavia“ život vo Francúzsku. Tento cieľ sa im však nepodarilo dosiahnuť.

Hromadiace sa odpadky

Pre štrajk zamestnancov však vypravili len každý piaty regionálny a vysokorýchlostný vlak a parížske metro fungovalo podľa zredukovaného cestovného poriadku. V uliciach hlavného mesta sa tiež začali hromadiť odpadky, keďže do štrajku sa zapojili aj smetiari.

Ministerstvo vnútra v utorok podvečer informovalo, že v celej krajine sa na pouličných protestoch zúčastnilo 1,28 milióna ľudí. Ide tak o jeden z najväčších protestov za posledné desaťročia, ktorý bol o niečo početnejší ako predchádzajúce kolo demonštrácií 31. januára.

Odborový zväz CGT na základe svojej bilancie v utorok informoval o účasti 3,5 milióna ľudí.

AFP vo svojej správe vyslovila predpoklad, že je nepravdepodobné, že najnovšia vlna protestov odradí prezidenta Emmanuela Macrona od dôchodkovej reformy, o ktorej presadenie sa snaží od svojho ho nástupu k moci v roku 2017 s cieľom riešiť deficity financií prognózované na najbližšie desaťročia.

Francúzsky parlament by mal o návrhu zákona o dôchodkovej reforme hlasovať už na budúci týždeň.

Volajú po stretnutí s Macronom

Odborári v utorok večer vyzvali, aby sa uskutočnilo stretnutie ich zástupcov s Macronom. Zároveň však ohlásili ďalšie svoje akcie vrátane sobotňajších protestov.

Hoci podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý v pondelok zverejnila prieskumná skupina Elabe, sú proti reforme približne dvaja z troch ľudí, zhruba rovnaký počet sa domnieva, že bude prijatá.

francúzsko protest Čítajte viac Nespokojní Francúzi vyšli opäť do ulíc kvôli plánu zvýšiť dôchodkový vek

Z prieskumov tiež vyplýva, že väčšina opýtaných podporuje štrajkujúcich.

Pred Macronom sa o reformu dôchodkového systému pokúšalo s rôznymi úspechmi niekoľko prezidentov. Diskusiu o zmenách a ich schvaľovanie vždy sprevádzali rozsiahle protesty a štrajky.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #protesty #dôchodková reforma